Terapi Olarak Sanat – Alain De Botton , John Armstrong

Terapi Olarak Sanat çağımızın en ünlü filozofu Alain de Botton ve İngiliz filozof John Armstrong tarafından birlikte yazılmış, okumaya doyamayacağınız bir kitap olacak. Eğer sanata biraz da olsa ilginiz varsa bu kitaptan sonra daha da çoğalacak. Resim ve mimari başta olmak üzere sanat yapıtlarına bakışınız tamamen değişecek.

Terapi Olarak Sanat - Alain De Botton , John Armstrong

De Botton ve Armstrong sanata yeni bir bakış açısı sunuyor; sanatın kullanışlı, faydalı ve her şeyden öte iyileştirici olabileceğini savunuyor. Bunu da Aşk, Doğa, Para ve Siyaset bölümlerde birbirinden şahane eserleri örnek göstererek yapıyor. Cevaplarına erişeceğiniz sorularsa şunlar. Belli başlı eserleri çok severiz de neden diğerlerinden hoşlanmayız? Müzelerde dolaştığımızda neden reklamı yapılan o şahane eser karşısında beklenildiği kadar heyecanlanmayız? Bir eserden hoşlanmamamız onu anlamıyoruz mu demektir? Ve çok daha fazlası!

Evinizde küçüklü ya da büyüklü sanat eserleri varsa (posterdir, replikadır vb); arada sırada müzeleri ziyaret etmekten hoşlanıyorsanız; gözünüz binalara takılıp güzelliklerinde kayboluyorsa bu kitabı çok seveceksiniz. Eğer sanatla yeteri kadar ilgilenmiyor ve aslında anlamadığınızı düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumanız gerek. Keyifle!

Everest Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Terapi Olarak Sanat – Alain De Botton , John Armstrong

Sanatın çok önemli olduğu sözünü çok sık duyarız, ama nedenini tam olarak söyleyen pek çıkmaz. Alain de Botton ve John Armstrong, sanatın en içten ve sıradan ikilemlerimizde bize yardımcı olabileceğine inanıyorlar: İşim neden daha tatminkâr olmasın? Neden başka insanların hayatları daha cazip geliyor? İlişkilerimi nasıl iyileştirebilirim? Siyaset niye bu kadar iç karartıcı?

Terapi Olarak Sanat, sanatı yorumlamada yeni bir yöntem öneriyor: Hayattaki problemlerin birçoğuna etkin çözümler getiren, bir terapi biçimi olarak sanat.

Alain de Botton’un ilk olarak 2008’de Londra’da hayata geçirdiği The School of Life projesi, felsefe, edebiyat, psikanaliz ve görsel sanatların sunduğu yaklaşımlar ve rehberlik aracılığı ile katılımcıları akıllı ve iyi yaşama alternatiflerini keşfetmeye ve tartışmaya davet ediyor:
-Potansiyelimizi nasıl gerçekleştirebiliriz?
-Aşkı nasıl zinde tutabiliriz?
-Nasıl fark yaratırız?
-Nasıl yaratıcı oluruz?
-Sakin kalmayı nasıl başarırız?

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Sonraki yazı ➝
Menüye dön