Tequila Mockingbird – Tim Federle, Edebiyat Dolu Kokteyller

Tequila Mockingbird Tim Federle’nin yazdığı ve Lauren Mortimer’in illüstrasyonlarını hazırladığı elinizden bırakamayacağınız harika bir kitap. Yaza girmek üzereyken sıcak havayı biraz olsun yumuşatacak kokteyl arayışına girip sonunda bu kitabı bulunca ne kadar sevindim size anlatamam. Sonuçta en sevdiğim şeylerden iki tanesini; edebiyat ve kokteylleri enfes bir şekilde harmanlıyor. Hem de herkes ve neredeyse her durum için!

Tequila Mockingbird

“One cannot think well, love well, sleep well, if one has not dined well.”
-Virginia Woolf

Bu okuması hayli zevkli kitapta erkekler, kadınlar, kitap kulüpleri ve alkol kullanmayan okurlar için ayrı ayrı kokteyller yer alıyor. Bunlar yeteri kadar keyifli değilmiş gibi bir de kokteyllerinizin yanında midenizi dolduracak atıştırmalık tarifleri var.  Eğer size bu da yetmezse kitabın sonunda bonus olarak oyunlar da bulabilirsiniz. Bu zamana kadar hiç kokteyl yapmamış bir insansanız bile kitapta her şey düşünüldüğü için endişelenmenize gerek yok diyebilirim. En başından neye ihtiyacınız olacağı, hangi kelimenin ne anlama geldiği gibi şeyleri az ve öz bir şekilde açıklamış Tim Federle. Siz de benim gibi kokteyl tariflerine yabancı sitelerde bakınıyorsanız çok hoşunuza gideceğini söyleyeyim.

Tequila Mockingbird

Tequila Mockingbird

Tequila Mockingbird’de çoğu klasik kitaptan uyarlanmış edebi kokteyller yer alıyor. Kitaplar hakkında çok kısa bir açıklayıcı yazıdan sonra kokteylin içerikleri ve nasıl yapılacağı açıklanıyor. Bence işin en güzel tarafı bu kitabın kokteyllerden çok kitapları merak ettirmesi sanırım. Eh kitabın ilk sayfalarını biraz karıştırdıktan sonra kalkıp hayli keyifli bir kokteyl yapmak hiç de kötü bir fikir değil. Federle nasıl keyif yapılacağını bilen bir insan olduğundan kokteyllerin yanında verdiği tavsiyeleri de dinlemenizi önereceğim. Özellikle de oyun kısmına bayıldım! İster yalnız başınıza ister arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlar yaratmış Federle. Kitapların isimlerini kokteyl isimlerine dönüştürmesini de hepsine uyumlu içkiler yaratmasını da çok sevdim. Aşağıda en çok hoşuma gidenlerden bir tanesini paylaşıyorum.
Tequila Mockingbird

Brave New Swirled
Brave New World (1932), Aldous Huxley

1 oz (28 gram) votka
1 kase iri küpler halinde doğranmış karpuz
4/1 oz (7 gram) limon suyu
Yarım çay kaşığı toz şeker
2/1 oz (12 gram) kavun likörü

Votka, karpuz, limon suyu, şeker ve bir avuç buzu blenderda birbirilerine karışana kadar iyice karıştırın. Karışımı bir kokteyl bardağına aktarın ve likörü üzerine dökün.
Yazın Cesur Yeni Dünya okumaya niyetiniz yoksa bile bu tarifle okumak isteyebilirsiniz. Keyifle!

Tequila Mockingbird

Menüye dön