Tembellik Hakkı – Paul Lafargue

Tembellik Hakkı Karl Marx’ın damadı Paul Lafargue tarafından 1883’te yazılmış küçücük bir kitap. Ancak küçük olması sizi yanıltmasın, Paul Lafargue keyifli anlatımlarının arkasında kocaman bir fikir barındırıyor.

Günde 3 saatten fazla çalışılmamasını, kültürün çalışan kesimin boş zamanıyla doğru orantılı olduğunu anlatan Tembellik Hakkı, mutlaka okunması gereken hem çok bilgilendirici hem de zamanını aşan bir kitap. Çalışmanın kutsal oluşu zırvalarına o kadar güzel bir şamar indiriyor ki kitabın tümünü çerçeveletip evine asası geliyor insanın. Okurken resmen zevkten dört köşe oldum diyebilirim. Aynı zamanda Karl Marx’ın damadı olan Paul Lafargue, yetmiş yaşını doldurmamak için kendine verdiği sözü eşiyle birlikte intihar ederek  tutmuş. Bu da ilginç bir bilgi olarak burada yerini alsın. Kendi adıma Tembellik Hakkı’nın tamamen hayat görüşüme uygun olduğunu söylemem gerek, şu sıralar tam da kitapta yazdığı şekilde yaşıyor olmam da harika oldu doğrusu. Keyifle ve mutlaka okuyun derim! Hatta kitabı aldığınız yerde birkaç tane varsa arkadaşlarınıza da alın, herkes okusun! Özellikle sürekli çalışan ve hayatında iş dışında bir şeyi kalmamış insanlar varsa etrafınızda usulca masalarına bırakın derim.

“Bizim toplumumuzda çalışmayı çalışma olduğu için seven sınıflar hangileridir? Toprak sahibi köylüler ve küçük burjuvalardır. Birisi kendi toprağı üzerinde kamburlaşırken, diğeri dükkânına sıkı sıkıya bağlıdır. Yeraltı dehlizlerindeki bir köstebek gibi hareket ederler ve doğanın güzelliklerini seyretmek için kafalarını asla dışarı çıkarmazlar.”

tembellik hakkı paul lafargue
Paul Lafargue’nin Telos Yayınları’ndan çıkan Tembellik Hakkı adlı kitabının arka kapak yazısı aşağıda. Kitabı da buradan satın alabilirsiniz: Tembellik Hakkı – Paul Lafargue

“Paul Lafargue, burjuvazinin iktidar olmasıyla birlikte, insanlığın kendini kaptırdığı ‘ilerleme’ çılgınlığıyla dalgasını geçiyor. Kitabı, yer yer bir kara mizah başyapıtı olarak da okumak mümkün.”
-Nokta-
“Lafargue, denemelerinde kapitalist düzeni kıyasıya eleştiriyor, insanların tembellik hakkını savunuyor.”
-Cumhuriyet-
“Yaşamlarının tamamını çalışarak geçiren insanların, bu çalışmalarının ne kadarı kendileri için? Çok azı olduğuna göre, ‘Yaşasın Tembellik!'”
-Tempo-
“Günümüz çevrecilerinin şimdi fark ettiği gerçeği, çok önceden söylemişti Lafargue.”
-Sosyal Demokrat-
“Komünist Manifesto”dan sonra, dünya dillerine en çok çevrilen sosyalizm klasiği. İçinde çalışma aşkı duyanlara lanet!

Menüye dön