Tehlikeli İlişkiler – Choderlos De Laclos

Tehlikeli İlişkiler ilk kez 1782 yılında yayınlanmış ve o günden bu yana popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiş bir kitap. Mektup formunda yazılan bir roman olduğundan oldukça farklı bir okuma deneyimi sunan kitap konusuyla da insanı meraka düşürüyor. Zamanında Marquis de Sade kadar ilgi çekip şimşekleri üzerine çeken Choderlos De Laclos inanılmaz bir kitap çıkarmış ortaya.

Tehlikeli İlişkiler hepsi inci gibi işlenmiş birbirinden enfes karakterleri ile unutamayacağınız bir roman olacak. Hayatlarından sıkılmış soyluların kendilerini eğlendirmek için döndürdükleri dolaplar ve bunların çarpıcı sonuçlarını anlatıyor Tehlikeli İlişkiler. Bunu yaparken de insanın derinlerindeki pisliği, soyluların aslında ne kadar soysuz olduklarını, aşkı, arkadaşlığı, toplumun ahlak anlayışını ve daha birçok şeyi ustalıkla dile getiriyor. Oğlak Yayınları’ndan çıkan bu çevirinin enfes olduğunu da belirtmem gerek. Kitap bittikten sonra filmi de izlerseniz çok hoş olabilir. Keyifle!

Tehlikeli İlişkiler - Choderlos De Laclos

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tehlikeli İlişkiler – Choderlos De Laclos

“Mösyö de Merteuil’in koynuna girdiğimde bakireydim. Bana bir şey öğretecek anı güven içinde bekliyordum. Çekingen, ürkek bir tavır içinde olmak gerektiğini düşündüm. Kimine çok tatlı, kimine çok acı gelen o ilk geceyi ben ancak bir deneyim fırsatı olarak karşıladım. Acısına, zevkine, herşeyine iyice dikkat ettim.

(…) Kendisine karşı böyle ince ve kibar davranmam karşılık buldu ve bizim dindar hanıma mektup yazarken masa işlevi gördü bana. Ona böyle bir kızın yatağında, daha doğrusu kollarında ve vefasızlık da ederek yazılmış, halimi, yaptıklarımı da olduğu gibi anlatan bir mektup göndermek keyiflendirdi beni doğrusu. Emile mektubumu okurken kahkalarla gülüyordu.

(…) Daha ne söyleyeyim size ben? Seviyorum, evet, çılgınca seviyorum. Bende bu aşkı uyandıran, bu sözü söylememi kaç kez istedi de bir kere bile duymadı ağzımdan. Ona bunu bir kez olsun duyurabilmek zevkini tadabilmek için canımı bile verebilirim ama olmaz, söyleyemem, söylemem doğru olmaz! (…) Bana karşı direnebilme cesaretini göstereceğini sanan o şahane kadın yenildi sonunda işte sevgili dostum! Evet sevgili dostum, benim oldu o artık, tamamen benim oldu. Dünden beri bana vermediği bir şey kalmadı artık. (…) Kendine geldiğinde artık boyun eğmiş, mutlu fatihine teslim olmuş bir kadındı… (…) Tam ve karşılıklı bir esrime oldu bizimkisi. Hayatımda ilk kez zevkten sonra da geçmedi sarhoşluğum.
Tehlikeli İlişkiler… Laclos’un 1782’de yayımlanmış bu olağanüstü kitabı, iki yüz yıl sonra Oğlak Klasikleri arasında…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön