Tavşan Yılı – Arto Paasilinna

Tavşan Yılı Finlandiyalı yazar Arto Paasilinna’nın okuduğum ilk kitabı oldu. Yazarın en popüler romanı bir çırpıda bitiverecek hayli ilginç bir hikayeye sahip. Ancak bir şeyler eksikti bu kitapta. Hep daha fazla bir derinlik umarken karakterin yaşadığı ilginçliklerle yetinmek zorunda kaldım. Üzerinde düşünecek çok bir şey de veremedi bana ne yazık ki.

Tavşan Yılı Vatanen’in hikayesini anlatıyor. Vatanen orta yaşlı bir gazetecidir. Ancak hayatta olmak istediği yerde değildir. Ne işinden ne de evliliğinden memnundur. Kitap Vatanen ve fotoğrafçı meslektaşının yolda arabayla ilerlerken bir tavşana çarpmaları ile başlar. Bu tavşan, Vatanen’in hiç de memnun olmadığı Helsinki hayatını geride bırakmasına ve yeni bir hayata kavuşmasına sebep olacaktır.

Tavşan Yılı - Arto Paasilinna

Yazarın hayatından küçük izler taşıyor Vatanen’in hayatı. Vatanen yanında tavşanı ile Finlandiya’nın kırsal kesiminde yeni hayatına başlarken ona tek zevk veren şeyi, teknesini satar. Yazar da kitabını finanse edebilmek için teknesini satmış ve aynı zamanda tıpkı Vatanen gibi gazetecilik yapmış ve ormanda çalışmış.

Tavşan Yılı’na başlarken herhangi bir beklentim yoktu. Ancak Vatanen bir tavşan sayesinde hayatını değiştirdiğinde beklentilerim çoğaldı. Helsinki’deki hayatını bırakan Vatanen ile birlikte şehir hayatından, toplum baskılarından, mutsuz bir evlilikten kaçabileceğimi ve başka bir hayatın çok mümkün ve insanı doyuma ulaştıracak kadar dolu dolu olduğunu görebileceğimi sandım. Ancak Vatanen tuhaf bir adam ve en başta tavşanı kurtararak kazandığı sempatimi çok geçmeden kaybetmeyi başardı. Ve aradığım derinliği bu karakterde bulamayacağımı az çok anladım. Yine de pes etmeden bir şeyler bekledim. Karşıma sadece tuhaf karakterler ve sıra dışı olaylar çıktı.

Hakkını vereyim, Tavşan Yılı sayesinde Finlandiya’nın da manyaklarla dolu olduğunu görmüş oldum. Nedense İskandinav ülkeleri söz konusu olunca sanki dünyanın en mükemmel insanları oradaymış gibi düşünüyoruz. İnsanların her yerde ve her durumda kötü olabileceği hatırlatması açısından iyi oldu bu kitabı okumam. Şehir hayatını geride bırakıp kırsalda bulduğu her işi yapan Vatanen de karşılaştığı abuk subuk insanlar sayesinde dünyanın kaç bucak olduğunu görüyor. Elbette kırsalın keyfini bol bol çıkarmayı da ihmal etmiyor.

Tavşan Yılı Finlandiya kırsalında birkaç saat geçirmek isteyen okurlar için güzel bir seçim olabilir. Ancak çok iyi bir kitap ya da enfes bir karakter peşindeyseniz öneremeyeceğim. Vatanen ne istediğinden çok ne istemediğini bilen ve bunlardan olanca varlığıyla kaçan bir adam. Bir yerden sonra iticileşmeye başlıyor ve ne yazık ki onu takip etmek istemiyorsunuz. Yaban tavşanına olan bağlılığı sevimli olsa da kitapta tavşan olmasa hikayede pek bir şey değişmezdi orası kesin. Ne yazık ki aklımdan birkaç gün sonra uçuverecek bir başka kitap daha okumuş oldum. Bir daha Arto Paasilinna okur muyum emin değilim ancak uzunca bir süre diğer kitaplarını okumayacağım kesin.

Tavşan Yılı enfes bir kitap olabilirmiş ancak sadece unutulacak, sıradan bir kitap benim gözümde. Finlandiya’nın en çok bilinen romanlarından biri olması da sanırım kültürleri hakkında çok şey söylüyor. Bundan sonra Finli yazarla daha dikkatli yaklaşacağım.

Tavşan Yılı - Arto Paasilinna

Domingo Yayınevi’nden çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tavşan Yılı – Arto Paasilinna

“Kendinizi böyle bir tavşanın hayatınıza girmesini dilerken buluyorsunuz.”

-Seattle Post

Orta yaşın eşiğinde, modern hayatın bunaltıcılığından bezmiş bir gazeteci, fotoğrafçı arkadaşıyla haber peşinde giderken arabaları yavru bir yaban tavşanına çarpar. Gazeteci arabadan iner, yavrunun yarasını sarar ve arkadaşının çağrılarına ya da zihninde ona geri dönmesini söyleyen sese aldırış etmeden tavşanla birlikte ormanın içinde gözden yiter.
Böyle başlar Karloo Vatanen’in kendine hayat icat edeceği uzun yolculuğu. 
 
41 dile çevrilip İskandinav edebiyatının kült eserlerinden biri haline gelen Tavşan Yılı, kimi yerde absürde uzanan bir değişme, değiştirme öyküsü. Zeki, mizahi tarafı güçlü ve özgürleştirici bir roman. 

Arto Paasilinna

Arto Tapio Paasilinna (d. 20 Nisan 1942- ö. 15 Ekim 2018), Fin romancı. Paasilinna romanlarıyla ünlüdür, birçok romanının 27 dilde tercümesi bulunmaktadır. 35 romana imza atan Paasilinna’nın en ünlü romanı 18 farklı dile çevrilen Jäniksen vuosi isimli romanıdır. (1975, çev. Vatanen’in tavşanı).

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Menüye dön