Tavşan Peter’in Masalı – Beatrix Potter

Tavşan Peter’in Masalı çok ünlü bir çocuk kitaba olsa da, İngiltere’ye yerleşene kadar okumam gerektiğini hiç düşünmemiştim. Kitap kulübümde bu kitapla ilgili herkesin çok şirin anılarını olduğunu duyunca (ve insanlar hala bunu okumadığım için çok şaşırınca) okumaya karar verdim. Sonra fark ettim ki ben bu kararı alana kadar zaten kitabı binlerce kez çoktan okurmuşum. Minicik ama kocaman bir kitap bu. Çocuklar arasında neden bu kadar popüler olduğunu ve büyüklerin de bu kitabı neden hala sımsıcak kelimelerle andığını çok iyi anladım.

Tavşan Peter'in Masalı - Beatrix Potter

Tavşan Peter’in Masalı, adı üstünde bir kitap, Tavşan Peter’ın başından geçenleri anlatıyor. Çocuklara da yaramazlıklarının sonunda başlarına neler gelebileceğini enfes bir şekilde açıklıyor. Anne Tavşan dört sevimli çocuğunu Bay McGregor’un bahçesine gitmemeleri için uyarıyor ancak bizim yaramaz Peter annesinin sözünü dinlemeyip çiftçi Bay McGregor’un bahçesine dalıveriyor. Bahçedeki birbirinden güzel sebzeleri atıştırırken, sebzelerine düşkün çiftçi tarafından kovalanmaya başlıyor. Bahçeye girdiği yolu bir türlü bulamayan Peter oradan oraya zıplarken kendini bir anda ıslanmış buluyor. Bahçeden son anda kaçmayı başarırken de yeni elbiselerinden oluyor. Eve yorgun argın döndüğünde tüm kardeşleri mutlu ve huzurlu bir şekilde birbirinden güzel yiyecekleri yerken, ona da erkenden yatağa yatırılmak ve ilaç içmek düşüyor. Kitaptaki çizimler o kadar hoş ki ben bile uzun uzun bakmaya doyamadım. Yakın zamanda Miss Potter adlı filmi de izlemeyi planlıyorum. Beatrix Potter’ın oldukça ilginç bir hayatı olmuş ve film için de her izleyen harika diyor. Eğer çocuğunuza bu kitabı okuyacaksanız, siz de filmi izleyin derim. Keyifle ve mutlulukla!

Tavşan Peter'in Masalı - Beatrix Potter

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tavşan Peter’in Masalı – Beatrix Potter

“Bir zamanlar ormandaki dev köknar ağacının altındaki yuvalarında yaşayan dört minik tavşancık vardı. Adları da Pofuduk, Pasaklı, Pufkuyruk ve Peter’di…”

Üç sayfa dolusu çıkartma ile Beatrix Potter’ın bu sevimli masalına siz de katılabilirsiniz. Haydi Tavşan Peter’in heyecanlı macerasını okumaya başlayın ve çıkartmalarla hikayeyi tamamlayın.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2018 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım; hayatımıza yenilikler katacak yazarları ve kitapları birlikte keşfedelim!

Menüye dön