Tatar Çölü – Dino Buzzati

Tatar Çölü Dino Buzzati’nin Tanrı’yı Gören Köpek adlı o güzelim öykü kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu. Yazarın en ünlü kitabı olarak anılan ilk romanı Tatar Çölü Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap listesinde de yerini almış. Bu uzun listeden sadece 100 kitap okuyacaksanız, bu kitap mutlaka en başlardaki yerini alsın derim.

Tatar Çölü genç teğmen Giovanni Drogo’nun Bastiani Kalesi’ne doğru yola çıkışıyla başlıyor. Bastiani Kalesi’ne henüz varmadan sıkıntıları başlıyor teğmenimizin. Drogo’nun kaderi daha ilk sayfalarda yavaş yavaş kendini açığa çıkarıyor. Nihayet kaleye vardığında, bu unutulmuş yerde kalmak istemediğine karar veriyor ancak bir türlü harekete geçemiyor.

Tatar Çölü - Dino Buzzati

Kitabı okurken ben de Drogo gibi o sarmalın içine gömülüp kaldım. Günlük ritüellerin, askerliğin getirdiği o tuhaf duygunun, çölün akılalmaz çekiciliğinin etkisine kapıldım. Drogo’nun kaldığı odaya alıştım, mevsimlerin geçişini film seyreder gibi seyrettim. Ve ben de diğer askerler gibi Tatarların gelmesini bekler oldum. Günler ayları, aylar yılları kovaladıkça bu düzenden çıkamaz oldum. Kitap boyunca ben de Drogo gibi uyuşup kaldım.

Hayatınızın hangi aşamasında olusanız olun, siz de Drogo olacak; her sayfada biraz daha o tatlı uyuşukluk ve kabullenmenin etkisi altında kalacaksınız. Dönüp hayatınıza baktığınızda korkacak; herhangi bir değişiklik için yanıp tutuşacaksınız. Peki kalenizden çıkabilecek misiniz? Mutlaka ve en kısa zamanda okuyun derim. Hayran kalacaksınız.

İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tatar Çölü – Dino Buzzati

İç karartıcı Bastiani Kalesi’ne vardığında genç teğmen Giovanni Drogo tarifsiz bir sıkıntıya kapılır. İlk görev yeri olan bu kaleyi bir gece bile kalmadan terk etmeyi ister, ama harekete geçemez. Sonunda en fazla dört ay kalabileceğine karar verir. Alışkanlıkların uyuşturucu etkisi, askerlik gururu, gündelik ritüellerle dolan bir hayat boşluğuna bağlanması ve Tatar Çölü’nün vahşi cazibesi bu dört ayı yıllara çevirir. Giovanni Drogo kimsenin gelip geçmediği, öte tarafında ne olduğunu, kimlerin yaşadığını bilmediği bir çöl sınırını beklemeye bırakır kendini. Ünlü İtalyan yazar Dino Buzzati’nin ilk romanı olan Tatar Çölü, hayatın anlamını ve insanın kaderine teslim olmasını sorgular. Kafka, Sartre ve Camus’nün değişik biçimlerde uğraştığı bu sorgulamayı kurgulayan Tatar Çölü, çağımızın önemli eserlerinden biridir.

Bu kitap Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap‘tan biri.

Menüye dön