Taş Günceler – Carol Shields

Taş Günceler, kitap kulübümde en çok sevdiğim kadınlardan biri tarafından seçildi. Bu kitabı yıllar yıllar önce okumuş ve o kadar sevmiş ki kitabı hem tekrar hatırlamak hem de bizim mutlaka okumamız gerektiği için seçtiğini söyledi. Durum böyle olunca bu kitap için biraz fazla heyecanlandım. Beni benden alan bir kitap olduğunu söyleyemeyeceğim ancak gerçekten çok başarılıydı.

Taş Günceler Daisy Goodwill’in hayatını anlatıyor. Yüzeysel olarak baktığınızda, oldukça sıradan bir Amerikalı kadın olan Daisy’nin hayatını doğumundan ölümüne takip ediyoruz. Daisy evleniyor, çocukları ve hatta torunları oluyor. Güzel bir evde, tasasız yaşıyor. Bundan nasıl başarılı bir roman çıkar derseniz, bir hayatın içinde sadece bir hayat değil birden fazla hayat yaşandığına tanık oluyor insan. Hayatımızın her evresinde farklı yaşamlar kuruyoruz kendimize. Bazıları kayıplardan sonra, bazıları da bazı kazanımlardan sonra ortaya çıkıyor. Geride kalanlar ise, ne yazık ki tam olarak kim olduğunuzu bilemeden yaşamaya devam ediyorlar. İnsan olarak ne kadar kompleks ve bir yandan da basit olduğumuzu anlattı bu kitap bana. Bir on sene sonra tekrar okumak ve kendi hayatıma dönüp bakmak için sabırsızlanıyorum açıkçası. Size de öneririm. Keyifle!

Taş Günceler - Carol Shields

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Stone Diaries – Carol Shields
(Şimdilik kitabın Türkçe baskısı yok görünüyor, bu yüzden İngilizce orijinaline link veriyorum.)

1994 yılında yayınlandığı zaman büyük övgüler alan, 1995 yılında da hem Amerika’nın en büyük edebiyat ödülü Pulitzer’e, hem de iki ayrı ödüle değer bulunan Taş Günceler, çağdaş Amerikan edebiyatının seçkin yazarlarından Carol Shields’in Türkçedeki ilk romanı. Carol Shields bir aile destanını, bir sanat eserine dönüştürmeyi başarmış bu kitabında. Sıradan bir Amerikan kadını olan Daisy Stone Goodwill, 1905 yılında Manitoba’da doğumundan başlayarak bir eş, bir anne ve sonra da bir dul olarak sürdürdüğü yaşamı boyunca kendi yaşamındaki yerini anlamaya çabalar. Dinleyerek, gözlemleyerek ve hayal gücünü kullanarak kendi yaşamının tanığı olur: Kendi doğumunu, ölümü ve bu iki olay arasında kalan yaşam serüvenini keşfeder. Carol Shields, kendini aramaya yönelen bu yirminci yüzyıl göçmeninin çarpıcı öyküsünü ironi ve mizahla ördüğü romanında işler. Böyle yaparken de çağımızın huzursuz ve arayıp içindeki insanı Daisy Stone Goodwill’in kişiliğinde işler.

Bu kitap Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap‘tan biri.

Menüye dön