Tarihçi – Elizabeth Kostova

Tarihçi 2005’te yayımlanan ve bu yıllarda hayli popüler olan kitaplardan biri. Geçtiğimiz yıl bir kitapçıda fiyatının düştüğünü görünce dayanamayıp aldım; gerçeklikten uzaklaşıp kafa dağıtabileceğim iyi bir hikaye olabileceğini düşünmüştüm. Yer yer çok sıkıldığım, yer yer heyecandan elimden bırakamadığım ve nihayetinde gereğinden fazla uzun olduğunu düşündüğüm bir roman oldu bu. Yanlış zamanda okunan her kitapta olduğu gibi biraz hayal kırıklığına uğradım ancak İstanbul’u romanlarda okumanın keyfini bana hatırlattığı için kızamadım da.

Tarihçi - Elizabeth Kostova

Tarihçi, Drakula’nın hala hayatta olduğu ve dünyanın her yerinden birtakım insanları değer verdiği bir işte çalıştırmak üzere takip edip avladığı bir roman. Kazıklı Voyvoda ve Drakula mitini birbirine incelikle yediren bir roman olmasının yanı sıra küçüklü büyüklü aşk hikayeleri, bolca dram ve akademi içeren bir kitap aynı zamanda. Edebi açıdan pek bir doyuruculuğu olduğu söylenemez; ancak böyle bir kitabı da bu yüzden okumaz insan zaten.

Tarihçi ne üzerinde durmak ne de hakkında çok bir şey yazmak istediğim bir kitap. Konusunu okuduğunuzda ilgilinizi çektiyse bir göz atın derim ancak çok bir beklentiniz de olmasın. Keyifle!

İnkılap Kitabevi’nden çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Tarihçi – Elizabeth Kostova

GERÇEĞE HAZIRLIKLI OLUN: DRAKULA’NIN KÖTÜLÜKLERİ HÂLÂ SÜRÜYOR OLABİLİR…

Genç bir kadın, babasının kütüphanesini karıştırırken yaprakları sararmış mektuplar ile eski bir kitap bulur. Kitabın gizemi ve mektupların içerdiği bilgi genç kadını tarihin derinliklerinde, tasavvur bile edemeyeceği bir yolculuğa çıkarır: Babasının geçmişinde gömülü olan sırlara, annesinin gizemli kaderine ve onların tarihin karanlık sayfalarında gizli kalmış, akla hayale sığmayan bir kötülükle olan bağlantısına… Kazıklı Voyvoda… Drakula…

Modern dünya ile Kazıklı Voyvoda efsanesi arasında bir bağ olabilir mi? Drakula mitinin gerçekten var olma ve nesilden nesle geçerek günümüze kadar ulaşma ihtimali var mı? Bu soruların yanıtları, Tarihçi’nin kahramanlarının manastırlardan tozlu arşivlere, İstanbul’dan Doğu Avrupa’ya kadar uzanan araştırmaları sonucu ortaya çıkacak.

Bir kadınsa sonuca tüm tarihçilerden daha fazla yaklaşacak ve Kazıklı Voyvoda – Drakula’nın tarihi güçlerini saklayıp korumak adına her şeyi göze alan düşmanların nefesini ensesinde hissederek; gizli metinleri, ortaçağdan kalan kumaşlara işlenmiş şifreleri, anlamsız gibi görünen işaretleri çözüp hem kendi geçmişinin sır perdesini aralayacak hem de şeytanın ta kendisiyle yüzleşecektir.

Heyecanın ve merakın, iyinin ve kötünün, gerçeğin ve fantazinin, dünün ve bugünün ikilemlerini ustalıkla harmanlayıp okuru tarihin içinde uzun soluklu bir yolculuğa çıkararak unutamayacağı bir deneyime sürükleyen Tarihçi’yle Elizabeth Kostova, Don Kişot’la başlayan ‘roman’ geleneğini sürdürüyor.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2022 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2022 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2022 yılını keşiflerin ve yeniliklerin yılı ilan ettim; siz de kitaplarla ve edebiyatla keşifler yapın ve hayatınıza yenilikler katın!

Menüye dön