Taichi Yamada – I Haven’t Dreamed of Flying for a While

I Haven’t Dreamed of Flying for a While, Taichi Yamada’nın merak ettiğim kitaplarından biriydi. Uzun uğraşlar sonunda bu kitabına ulaşıp hızlıca okuduğum bir yazar olabildi nihayet. Her Japon yazar gibi beni hiç mi hiç hayal kırıklığına uğratmadı, aksine, bambaşka kafalarda hayaller kurmama, hiç düşünmediğim gibi düşünmeme sebep oldu. Dünyaya ve insanlığa karşı çok değişik bakış açıları kazandığımı belirtemem ama daha derinlerde bir değişim bu bahsettiğim. Hayli üretken ve renkli bir yazar olan Taichi Yamada Japonya’da çokça saygı duyulan ve bol ödüllü bir yazar. Kitaplarının çoğu güzelim dilimiz hariç birçok dile çevrildi, okuruyla buluştu. Siz yine de yılmayın, okuyabiliyorsanız İngilizce çevirisini bir yerden edinip muhakkak okuyun derim.

I Haven't Dreamed of Flying for a While - Taichi Yamada

I Haven’t Dreamed of Flying for a While, aşk ve kayıp üzerine bir roman olarak özetlenebilir ama işte aşk nasıl bir aşk görmek lazım. Karakterler ise birbirinden özel, kendilerine has ilginçlikleriyle cezbediyorlar insanı. Hani bazı kitaplarda karakterlerde kendinizden bir şey bulamazsanız kitaba ısınamazsınız, bu kitapta öyle bir şey asla yaşanmıyor. Karakterlerden bağımsız, farklı bir kendini bulma hali yaşanıyor sayfalarda. Kitapta, Murakami’de olduğu gibi, hiç olmayacak bir durum yaşansa da, doğal ve ince ince işlendiğinden yadırgamadan, zevkine vararak yaşıyor insan olanları. Yazarın da şahanesi bu noktalarda çıkıyor zaten insanın karşısına. Bu kitapla Japon edebiyatını neden bu kadar çok sevdiğimi tekrar hatırladım diyebilirim. O kadar olmadık şeyler, o kadar sadelikle ve güzellikle anlatılıyor ki yazara hayran kalmakla kendinize (olanlara inandığınız için) şaşırmak arasında gidip geliyorsunuz. Keyifle ve fırsatınız olursa mutlaka!

Faber & Faber’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Taichi Yamada – I Haven’t Dreamed of Flying for a While

After accident, illness and the loss of his job and marriage, 48-year-old Taura meets Mutsuko, setting his already derailed life even further off course. Their first encounter is, unseen, in a hospital. It later transpires that the mysterious Mutsuko is in her late sixties, but when they next meet she is in her forties.

Comments are closed.

Menüye dön