Suskun Nefer, Işık Taşı 1 – Christian Jacq

Suskun Nefer’i hayır kurumlarından birinde gezerken buldum. Yıllar önce basılan kitap, yazarı dolayısıyla hemen gözüme çarptı. Bilmem hatırlar mısınız? Ramses ülkemizde yayınlandığında büyük ses getirmişti. Ben de elbette o küçücük yaşıma rağmen tüm seriyi okumuş, Ramses’e aşık olmuş ve ileride Mısır Bilimci olacağım diye tutturmuştum. Ancak Ramses bittikten sonra maymun iştahımdan dolayı Mısır’a ara verip başka şeylere merak saldım. Yine de yıllar sonra onca kitap arasında Christian Jacq’ı görünce heyecanlanmadan edemedim. Anlayacağınız eski bir Christian Jacq serisine kendimi kaptırmış bulunuyorum.

Suskun Nefer, Işık Taşı 1 - Christian Jacq

Suskun Nefer, Ramses yönetiminin son yıllarında geçiyor. Kralların mezarlarını yapmak ve sanatlarının en üstün halleri ile bu mezarları süslemekle görevli bir lonca, Mısır’ın uzak bir köşesinde, küçük bir köyde yaşamaktadır. Bu loncaya girebilmek ülkedeki her sanatçının hayali olsa da, ne yazık ki sadece “sesi duyanlar” ve seçilmiş insanlar bu köyde yaşayabilmekte ve çalışabilmektedir. Köyün elbette herkesi merakta bırakan büyük bir sırrı da vardır. Böylesi bir köy, Ramses tarafından korunuyor olsa da, birçok kişiyi sinirlendirmektedir. Köydeki sanatçıların işlerini kesintisiz yapabilmeleri ve dışarıdan gelecek meraklı gözleri engellemek için birçok koruma da mevcuttur. Ancak günün birinde muhafızlardan biri öldürülünce, işler karışmaya başlar. Işık Taşı serisinin bu ilk kitabı, okuması kolay ve renkli karakterleriyle hayli keyifli bir kitap. Tabi bende Ramses ve Christian Jacq sevgisinden dolayı kitabı olduğundan daha iyi görme durumları olabilir. Siz de benim gibi Ramses’i çok sevdiyseniz ve Mısır’ı tekrar ziyaret etmek isterseniz öneririm. Keyifle!

Suskun Nefer, Işık Taşı 1 - Christian Jacq

Doğan Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Suskun Nefer, Işık Taşı 1 – Christian Jacq

Yukarı Mısır’da yasak bir bölge.. Krallar Vadisi’ndeki mezarları yapmak ve süslemekle görevli sanatçıların ve ustaların oluşturduğu bir lonca… Korkunç görünüşlü muhafızlarca korunan bu gizemli köyün, loncanın faaliyetleriyle yakından ilgili bir de adı vardır: Hakikat Meydanı. Dışarıdaki kimsenin girmesine izin verilmeyen bu köyde yaşayanlar sırdır. Köy sakinleri sadece kendi kurallarına ve Büyük Ramses’e bağlıdırlar.
Bir gün muhafızlardan biri öldürülür ve köyün üzerine kara bulutlar çöker. Köyü kim yok etmek istemektedir? Hakikat Meydanı’ndaki hain veya hainler kimler olabilir?
Christian Jacq, bu destansı romanda firavunların yazgısını, saray çevresindeki entrikaları, sanatçıların dehasını ve insanoğlunun tutkularını işliyor.

Serinin diğer kitapları:

Işık Taşı 2, Bilge Kadın
Işık Taşı 3, Cesur Paneb
Işık Taşı 4, Hakikat Meydanı

Menüye dön