Strange Weather in Tokyo – Hiromi Kawakami

Strange Weather in Tokyo, Hiromi Kawakami’nin okuduğum ilk kitabı ama kesinlikle sonuncusu olmayacak. Uzun zamandır böylesine ilginç ve hoş bir aşk hikayesi okumamıştım. Ve aslına bakarsanız bir aşk hikayesi okurken hiç böylesine acıkmamıştım!

Strange Weather in Tokyo Tsukiko ve Sensei’nin hikayesini anlatıyor. Tsukiko otuz sekiz yaşında, bir ofiste çalışan ve yalnız yaşayan bir kadındır. Bir akşam sürekli takıldığı bir barda lisedeki Japonca öğretmeni Sensei ile karşılaşır. (Ona Sensei diye hitap ediyoruz çünkü Tsukiko öğretmeninin adını bir türlü hatırlayamıyor.) Sensei Tsukiko’dan otuz yaş büyüktür. İşinden emekli olmuş ve muhtemelen yalnızdır. Bu ilginç ikilinin hikayesi bu karşılaşma ile başlar. Bundan sonra okuyacaklarınız ise Japonya’da mevsimlerin değişimi ile gelen yenilikler, yenilen onca güzel yemek (bu yüzden çılgın gibi Japon yemeği yemek isteyeceksiniz) ve ülkenin genel olarak kültürünü de anlatan bir aşk hikayesine dönüşecek. Sıcak sakeden türlü mantarlara ve balıklardan ahtapotlara kadar bu ikilinin yediklerine şahit olurken, şimşeklerle gelen sonbaharı ve çiçeklerle gelen ilkbaharı yeniden keşfedeceksiniz. Ancak iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir şey olacaksa o da yalnızlık olacak. Kitapta başlı başına bir karakter olarak yer aldığını söylesem abartıyor olmam sanırım. Okuyacak ilginç bir aşk hikayesi arıyorsanız daha fazla bakınmayın derim. Keyifle!

Strange Weather in Tokyo - Hiromi Kawakami

Portobello Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Strange Weather in Tokyo – Hiromi Kawakami

Tsukiko is in her late 30s and living alone when one night she happens to meet one of her former high school teachers, ‘Sensei’, in a bar. He is at least thirty years her senior, retired and, she presumes, a widower. After this initial encounter, the pair continue to meet occasionally to share food and drink sake, and as the seasons pass – from spring cherry blossom to autumnal mushrooms – Tsukiko and Sensei come to develop a hesitant intimacy which tilts awkwardly and poignantly into love. Perfectly constructed, funny, and moving,Strange Weather in Tokyois a tale of modern Japan and old-fashioned romance.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim!

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2018 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım; hayatımıza yenilikler katacak yazarları ve kitapları birlikte keşfedelim!

Menüye dön