The Strange Library – Haruki Murakami

The Strange Library Haruki Murakami’nin 2005 yılında yazdığı ve ancak geçen sene İngilizce’ye çevrilen kitabı. Kitabın çevirisini çok sevdiğim Jay Rubin yerine Ted Goossen yapmış. Neden bilmiyorum ama Jay Rubin’in çevirisi olmayan Haruki Murakami kitaplarına çok ısınamıyorum. The Strange Library’de ise durum Chip Kidd sayesinde değişti; tasarımcı tüm buzları eritti diyebilirim.

Strange Library Haruki Murakami

Doksan altı sayfalık kısacık bir kitap olan The Strange Library’nin öyküsü de Haruki Murakami‘den beklenecek denli büyülü ve ilginç. Adını bilmediğimiz, genç bir anlatıcıdan dinliyoruz olanları. Anlatıcı önceden aldığı kitapları geri vermek ve Osmanlı İmparatorluğu’nda vergi toplamayla ilgili bilgi edinmek için kütüphaneye gider. Bodrum katında bir odaya yönlendirilir ve burada huysuz ve yaşlı bir kütüphaneciyle karşılaşır. Kütüphaneci anlatıcıya konuyla ilgili üç kalın kitap getirir ve ancak bu kitaplar sadece kütüphanede okunabilmektedir. Annesinin onu çok merak edeceğini bilmesine rağmen huysuz kütüphanecinin diretmelerine bir türlü hayır diyemeyen anlatıcı kitapları burada okuyacağını söyler. Kütüphaneciyi karanlık bir merdivende takip eder ve labirent gibi yerlerden geçerek gittiği bir odada kütüphaneci tarafından hapsedilir. Burada bir koyun adam da vardır ve kütüphanecinin aksine gayet yumuşak huylu bir adamdır. Anlatıcı ise üç kalın kitabı okumak üzere emir almıştır çünkü bilgiyle dolu beyinler çok lezzetlidir. Elinize almanızla bitmesi bir olacak The Strange Library’nin sonunu vermeden konusundan bahsedecek olursak bunları söyleyebilirim.

The Strange Library ve iki farklı tasarım

Strange Library Haruki Murakami
Knopf edisyonu, Chip Kidd tasarımı

Knopf tarafından basılan Amerika edisyonu çok çok çok sevdiğim Chip Kidd’in elinden çıktı. Daha elinize alır almaz ne kadar farklı bir şeyle karşı karşıya olduğunuzu anlayacaksınız.

Strange Library Haruki Murakami
Harvill Secker edisyonu, Suzanne Dean tasarımı

Harvill Secker tarafından basılan İngiltere edisyonu ise Suzanne Dean tarafından yapıldı ki bu da çok başarılı olmuş! Chip Kidd’in yaklaşımına göre daha “kelimesi kelimesine” bir anlatıma sahip ve oldukça vintage bir stilde oluşturulmuş. Zevkinize ve bütçesine göre birini seçin ve alın derim. İngilizceniz çok iyi değilse bile anlayabileceğinizi düşünüyorum. Keyifle!

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: The Strange  Library – Haruki Murakami (Harvill Secker, İngiltere edisyonu), The Strange Library, Haruki Murakami (Knopf, Amerika edisyonu)

All I did was go to the library to borrow some books’.
On his way home from school, the young narrator of The Strange Library finds himself wondering how taxes were collected in the Ottoman Empire. He pops into the local library to see if it has a book on the subject. This is his first mistake. Led to a special ‘reading room’ in a maze under the library by a strange old man, he finds himself imprisoned with only a sheep man, who makes excellent donuts, and a girl, who can talk with her hands, for company. His mother will be worrying why he hasn’t returned in time for dinner and the old man seems to have an appetite for eating small boy’s brains. How will he escape?

Menüye dön