Stephen King – Yazma Sanatı (On Writing )

Yazma Sanatı uzun zaman sonra okuduğum tek Stephen King kitabı. Korku romanlarını (ya da korkuyu konu edinen herhangi bir şeyi) tüketemem. Küçük yaşımdan bu yana aslını isterseniz haberleri bile izleyemiyorum. Saçma sapan korku dolu bir habere denk gelmiştim. Ondan beri televizyonu da sadece film seyretmek için açıyorum. Anlayacağınız, ben haber bile izleyemezken, beni en çok etkileyen şeyler olan kitaplar ve filmlerde korku türü bana tamamen yabancı. Sanki korku denen meret yokmuş gibi davranıyorum ve böyle hayatımdan çok memnunum. Gerilmek için saatlerimi ve paramı harcayacak değilim. Gelin görün ki buna rağmen Stephen King’in büyük hayranıyım. Korku türünde kitaplar yazmasa, en çok sevdiğim yazarlar arasında galiba ilk üçte yer alabilirdi. On Writing’i yani dilimizdeki adıyla Yazma Sanatı’nı da basımından 10 yıl geçtikten okumuş olmazdım. Kitaplar  ile arama hayat girince çok sinirleniyorum ama yapacak bir şey yok maalesef.

On Writing, Yazma Sanatı

Yazma Sanatı ve King’in hayatından kesitler

Yazma Sanatı adı üstünde bir kitap. Yazmak isteyenler ancak nereden nasıl başlayacaklarını bilemeyenler için harika bir yol gösterici olabilir. Stephen King hayli eğlenceli bir şekilde anlatmış nasıl yazılması gerektiğini. Okurlarını da cesaretlendirmekten çekinmemiş. Kendi yazma serüveninden de örnekler olduğundan durumu daha iyi kavrayabiliyor insan. Bir de tabi, yine kendi hayatından kesitler de var, hayranları mutlulukla okuyacaktır. Çok hayranı değilseniz bile ne Stephen King’in ne kadar enfes bir adam olduğunu görmek için okuyun derim. Keyifle!

Ben Yazma Sanatı’nı orijinal dilinde okudum, dilimize Altın Yayınları tarafından çevrilmiş. Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Stephen King – Yazma Sanatı

Stephen King 1999 yılında kendi yaşamı ve roman yazma sanatı hakkında bir kitap yazmaya başladı. Yıl ortasında geçirdiği ölümcül kaza hem yaşamını hem de kitabını tehlikeye soktu. Nekahet süresinde yaşamak ve yazmak arasındaki bağ çok önemli bir dönüm noktası haline geldi.

Yazı yazma sanatı hakkında çok az kitap bu denli yararlı ve açıklayıcı olabilir. Yazma Sanatı, King’in roman yazma tutkusunun çocukluğunda nasıl başladığını anlatırken insanı adeta büyülüyor. King gençlik yıllarındaki kimi anılarını kolej günlerini ve ilk romanı Göz yayımlanıncaya dek çektiği sıkıntıları kâh komik kâh hüzünlü bir ifadeyle okuyucuya sunuyor.

Ve bu sayede, yazı yazma sanatının basit araçlarının neler olduğunu ve bunları nasıl kullanacağımızı anlıyoruz.

Menüye dön