Stephane Audeguy – Rom@

İlk kez Stephane Audeguy okuyorum ve açıkçası çok şaşırdığımı belirtmem gerek. Bunun en büyük sebebi de ilk kez Rom@ gibi bir kitabı okuyor oluşumdan kaynaklanıyor. Konusu ve anlatımı hayli ilginç bu kitabın gerçekten çok şaşırtıcı ve fakat herkes için olmadığını da hemen belirtmek isterim.

Stephane Audeguy - Rom@

Stephane Audeguy ve zor bir kitap

Rom@’nın anlatıcısı o büyülü şehrin ta kendisi: Roma. Ancak karşımızda filmlerde de hep görmeye alışık olduğumuz romantik Roma pek yok açıkçası. Biraz yorgun, hırçın ve mutsuz bir Roma var. Kitabı okudukça nedenlerini anlamak da zor değil. Bir şehrin kendini ve dünyasını anlatması zaten yeteri kadar sindirmesi zor bir durumken Stephane Audeguy’in okura anlatım konusunda da yardım etmediğini belirtmek isterim. Bir de her okurun kolay kolay kaldıramayacağı durumları çok açık bir şekilde anlatıyor yazar. Ben çok kolay etkilenen bir insan olduğum için bolca nasibimi aldım. Sizi de şimdiden uyarayım. Okuyacak çok farklı ve yorucu bir kitap arıyorsanız öneririm ama uyarmadı demeyin.

Stephane Audeguy - Rom@

 

Kitabın ilk cümlesi: Kimi zaman bir erkek olmak istemişimdir sevgilim.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Stephane Audeguy – Rom@

Dünya edebiyatında sayısız esere ev sahipliği yapmış, sinemadan resme sanatın her dalında büyüsü ve bilgeliğiyle göz kamaştırmış Roma, artık yardımcı karakter olmayı reddederek kendi adına konuşmaya başlıyor. La Fontaine’in fabllarında hayvanlar dile geliyorsa Roma neden kendini anlatmasın? Audrey Hepburn’ün geçirdiği muhteşem tatil, Mussolini’nin iktidarı altında ezilen halk, Freud’un çığır açan seansları, Kolezyum’da esrik çığlıkları hâlâ yankılanan gladyatörlerin trajik sonları bu kez Roma’nın sesinden yükseliyor.

Kucak açtığı insanların bedenlerinde ete kemiğe bürünen Roma, insanlığın hikâyesini biraz kırgın, umutsuz ama hep aşk dolu sesiyle fısıldıyor kulağımıza. Değil mi ki Roma tersten okunduğunda her yerde ve her zaman Amor’dur.

Peki neden Rom@? Neden “@”? Eski Roma’da geçen, çok gözde bir bilgisayar oyununun adı bu. Roma kentinin sanal dünyaya düşen kusursuz ama yalancı gölgesi. Oyun dünya çapında öyle tutulmuş ki oyuncuları arasında uluslararası karşılaşmalar düzenleniyor. Üstelik karşılaşmalar bu kez yerinde, Roma’da olacak. Ya kent davranıp da işin içine karışmaya kalkarsa? Roma benim derse, tüm Romalar benim.

Rom@, tarihin acılarından ve zamanın yorgunluğundan kaçarken aşka tutunan bir kentin çarpıcı öyküsü…

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön