Stefano Bordiglioni, Söz – Düş Makinesi

Stefano Bordiglioni’nin okuduğum ilk çocuk kitabı Söz – Düş Makinesi oldu ve sanırım bu ilginç yazarın kitaplarını bundan sonra da okuyacağım. Daha önce okuduğum hiçbir çocuk kitabına benzemeyen bu kitap hem karakterleriyle hem de konusuyla her çocuğun çok seveceği bir kitap olacak. Özellikle içinde kedi olan çocuk kitaplarını seviyorsanız bu kitabı da çok seveceksiniz demektir. Ancak bu kitabın başkahramanı bir kedi değil. Kedisiyle birlikte yaşayan hayli sevimli bir teknisyenin başına gelenleri gülerek okuyacaksınız bu kitapta ve yer yer bunun bir çocuk kitabı olduğunu unutacaksınız.

Söz - Düş Makinesi, Stefano Bordiglioni

Teknisyenimiz tamamen tesadüf eseri yeni bir makine icat eder. Bu makine insanların aslında ne düşündüklerini en ince ayrıntısına kadar bilmektedir. İlk başlarda sadece makineye dokunduğunuzda çalışır. İnsanların söylediklerini ve yanında da ne düşündüklerini bir kağıt parçasına basar. Bu tür bir buluş elbette gizli servisin de çok ilgisini çekecektir. Teknisyenimiz kendini gizli servisle birlikte çalışırken bulur ve makinesi biraz daha geliştirilmiştir. Doğru çalışıp çalışmadığını test etmek için makineyi bir aile üzerinde test etmek isterler. Bu ailede her bireyin ne söylediği ve aslında ne düşündüğü açık açık görülmektedir. Sürekli yalan söyleyen ve hiç yalan söylemeyen aile bireylerini okudukça gülümseyeceğinize emin olabilirsiniz. Bu arada elbette gizli servisin çalıştığı yer de hayli ilginç bir yerdir. Bir balık deposunda bulunan yerleri teknisyenimizin kedisi için adeta bir cennettir. Ajanlar da kendilerine balık ismileri koymuşlardır. Ah bir de teknisyenimizin çok sevdiği ve ancak onu pek sevmeyen bir kız arkadaşı vardır. İnsanlara iyi davranmanın ve kimseyi küçümsememenin üzerine düşüyor bu kitap. Bunu da hayli eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Çocuklarla okuması çok zevkli olacağına eminim. Keyifle!

Kitapta beni gülümseten cümleler:
“Şimdi kız arkadaşım oldu ve düzenli olarak görüşüyoruz; hemen hemen üç ayda bir. Valeria bundan daha fazlasına katlanamayacağını söylüyor.”
“Sonra bana sarıldı ve konuşmaya başladı: ‘Ama siz bir dahisiniz!’ ‘Hayır, bir teknikerim,’ diye düzelttim.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Söz – Düş Makinesi, Stefano Bordiglioni

Garip ve eğlenceli bir buluş! Bazı icatlar tesadüflerin sonucudur. Mesela bir faks makinesi ve sakar bir kedi ile insanların düşüncelerini okuyan bir makinenin mucidi olabilirsiniz! Eh, bu durumda, gizli servislerin ilgisi de cabası…

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 10+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön