Stefan Zweig – Amok Koşucusu

Amok Koşucusu Stefan Zweig’in Satranç’tan sonra okuduğum ikinci kitabı. Şu sıralar bolca öykü tüketiyorken bunu da aradan çıkarmak istedim, iyi de etmişim.  Zweig, harika bir anlatıcı. Tüm öykülerini heyecanla okudum, kitaba ismini veren öykü Amok Koşucusu ise gerçekten inanılmaz. İnsan ruhunu çözümlemeleriyle, duyguları parça pinçik edişiyle uzunca süre aklınızda kalacak emin olun. Öykü severlere şiddetle öneriyorum.

Stefan Zweig Amok Koşucusu ile favorileriniz arasına girebilecek bir yazar diyebilirim. Elbette ünlü romanı Satranç’ı henüz okumadıysanız. Satranç’ın her zaman Zweig’in en iyi kitabı olduğunu düşünmüşümdür ancak Amok Koşusu’ndan sonra gördüm ki öyküleri de gerçekten çok iyi. Heyecanlanmak, meraklanmak, mükemmel bir öykü kitabı okumak istiyorsanız durmayın derim.

Stefan Zweig

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya; Amok Koşucusu.

İntihar, Stefan Zweig’ın zihnini gençlik yıllarından beri meşgul eden bir kavramdı. Yaşamanın bir anlamı kalmadığını anladığı anda yaşamına kendi eliyle son verebileceğini daha üniversite yıllarında söylemişti. İlk evliliği sırasında karısı Friederike’yi kendisiyle birlikte intihar etmesi için zorlayan, sonra bu düşüncesinden vazgeçen Stefan Zweig, yıllar sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında, ikinci karısıyla birlikte yaşamına son verdi. Yazar, önceki intihar girişimlerinden vazgeçmiş olsa da korkularını, romanlarındaki ve öykülerindeki kahramanlara yaşatıyor. Amok Koşucusu’nda yer alan öykülerin ortak izleği de intihar. Kendi yaşamından ya ada tarihteki gerçek kişilerin yaşamlarından kesitler katarak yazdığı bu öykülerde Stefan Zweig’ın duyarlı kişiliğini, olağanüstü gözlem gücünü olduğu gibi sayfalara yansıttığını görüyoruz. Yazdığı öykülerin en başarılı örneklerinin yer aldığı bu kitapta, bir uzun öykü olan Amok Koşucusu bir baş yapıt. İnsanı en güçsüz, en savunmasız yönleriyle ele alıp, insan ruhunun en derin katmanlarına inmeyi bilen, bütün bunları son derece canlı, ayrıntılı, çok yönlü bir anlatımla kaleme alabilen, okuru gerçekten etkileyebilen bir yazar Stefan Zweig. Yazdıklarının üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına karşın, öykülerinin, romanlarının bugünkü kuşaklar tarafından da aynı ilgiyle okunması, onun kalıcı bir yazar olduğunun en büyük kanıtı. Amok Koşucusu’nun bu yeni çevirisinde, daha önceki basımda yer almayan öyküler de bulunuyor.

← Önceki yazı
Sonraki yazı ➝
Menüye dön