Spring Garden – Tomoka Shibasaki

Spring Garden Akutagawa Ödülü sahibi, kısa ve ne yazık ki hemen bitiveren bir kitap. Japon Edebiyatı’nın en iyi en şahane örneklerinden biri olmasa da, kitaptan zaten böyle bir beklentim olmadığı ve sadece Japon olduğu için çok sevdim. Onca Japon öğesi içerdiği için zaten gönlümü fethetmişti, işin içine bir de özene bezene anlatılan bir ev girince kitap hiç bitmesin istedim.

Spring Garden, boşanmış ve yalnız yaşayan Taro’yu ve biraz da mavi evi anlatan bir kitap. Taro içine kapanık, işinde gücünde bir adamken; komşularından biri olan Nishi adlı kadınla garip bir arkadaşlıkları oluşur. Nishi onun hayatına mavi evi de katacaktır. Bunlarla birlikte hayalleri ve umutları da… Arkadaşlığın, nostaljinin, değişimin, eskinin, yeninin ve daha birçok şeyin anlatıldığı kısacık bir roman bu. Dilimize çevrilmedi diye biliyorum ama İngilizce çevirisi o kadar sade ki okumaktan korkmayın derim. Keyifle!

Spring Garden - Tomoka Shibasaki

Pushkin Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Spring Garden – Tomoka Shibasaki

Winner of the Akutagawa Prize, a sharp, photo-realistic novella of memory and thwarted hope

‘He’d come to realise that it was a mistake to grind up his father’s remains with such a thing. The mortar was lined with narrow grooves, a little too perfect for ashes to get stuck in.’

Divorced and cut off from his family, Taro lives alone in one of the few occupied apartments in his block, a block that is to be torn down as soon as the remaining tenants leave. Since the death of his father, Taro keeps to himself, but is soon drawn into an unusual relationship with the woman upstairs, Nishi, as she passes on the strange tale of the sky-blue house next door.

First discovered by Nishi in the little-known photo-book ‘Spring Garden’, the sky-blue house soon becomes a focus for both Nishi and Taro: of what is lost, of what has been destroyed, and of what hope may yet lie in the future for both of them, if only they can seize it.

Tomoka Shibasaki was born in 1973 in Osaka and began writing fiction while still in high school. After graduating from university, she took an office job but continued writing, and was shortlisted for the Bungei Prize in 1998. Her first book, A Day on the Planet, was turned into a hit movie, and Spring Garden won the prestigious Akutagawa Prize in 2014.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön