Some Hope, Patrick Melrose 3 – Edward St. Aubyn

Some Hope Patrick Melrose serisinin üçüncü kitabı ve Patrick bu kitapta tamamen uyuşturucudan kurtulmuş olsa da, sıkıntıdan kurtulamıyor. İlk kitap Never Mind’a stil olarak benzerliği açısından ikinci kitap Bad News’e göre daha bir hevesle okudum bu kitabı. Bu yazıyı bitirir bitirmez dördüncü kitaba geçeceğim ki dördüncü kitap Man Booker ödülüne aday olduğundan yazara büyük ün getirmiş.

Some Hope, Patrick’in İngiliz kırsalında katılacağı büyük bir parti ve bu partinin katılımcılarını anlatarak geçiyor. Kitaplarında sadece birkaç gün ya da birkaç olay anlatan St. Aubyn bu kısa anlara tüm dünyayı sığdırmayı başarabiliyor. Bu kitapta da, kırsalda gerçekleşecek olan parti üzerinden insanları ve Patrick üzerindeki etkilerini inceliyoruz. Birinci kitapta yer alan bazı karakterlerin bu partide de boy göstermesi ve Patrick ile geçmişe dönüp bazı anları hatırlamaları beni biraz fazla etkiledi diyebilirim. Bunun sebebi de Patrick’in babası tarafından defalarca tecavüz edilmesini kimsenin bilmemesi ve Patrick’i gören herkesin ona babasını ne kadar özlediklerini anlatması. Bu konu bir yana, bu zengin ortama doğmayıp da bir şekilde içine girenlerin gösterdiği değişim de ilgi çekiciydi diyebilirim. Mutluluğun kesinlikle zenginlikle ya da güçle doğru orantılı olmadığını görüyor insan. Bu kitabın en önemli kısmı ise Patrick’in çocukken yaşadıklarını en yakın arkadaşı Johnny ile paylaşması. Giderek büyüyen bir çığ gibi bu anı beklemişim ve nihayet Patrick için ‘biraz umut’ görebildim. Kitap hakkında daha çok yazmak istesem de hep eksik kalacak gibi hissediyorum. Ancak şunu ne kadar yazsam az: umarım en kısa zamanda dilimize çevrilir!

Some Hope, Patrick Melrose 3 – Edward St. Aubyn

Pan Macmillan Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Some Hope – Edward St. Aubyn

Some Hope is the third of Edward St Aubyn’s Patrick Melrose novels.
Now a major Sky Atlantic TV series starring Benedict Cumberbatch.

Patrick Melrose, cleaned-up and world-weary, is a reluctant guest at a glittering party deep in the English countryside. Amid a crowd of flitting social dragonflies, he finds his search for redemption and capacity for forgiveness challenged by his observation of the cruelties around him. Armed with his biting wit and a newly fashioned openness, can Patrick, who has been to the furthest limits of experience and back again, find release from the savageries of his childhood?

This title was originally published, along with Never Mind and Bad News, as part of a three book omnibus, also called Some Hope.

Serinin diğer kitapları:

Patrick Melrose 1, Never Mind
Patrick Melrose 2, Bad News
Patrick Melrose 4, Mother’s Milk
Patrick Melrose 5, At Last

Menüye dön