Ingrid Thobois – Sollicciano

Fransız yazar Ingrid Thobois’in ödüllü romanı Sollicciano, oldukça değişik bir roman. Kitabın ismi Floransa’da bulunan Sollicciano hapishanesinden geliyor. Karakterlerinin her biri oldukça ilginç olan kitapta, her bölümde farklı karakterlerden dinliyoruz olayları. Özellikle Norma-Jean; psikolojik sorunları olan bir felsefe hocası olarak hemen dikkatleri üzerine çekiyor. Norma-Jean’in Sollicciano’da ziyarete gittiği eski öğrencisi ile ilişkisi ise hiç görülmemiş cinsten. Sollicciano kendi adıma, iyi bir kitap olduğunu düşündüğüm bir kitap olduysa da şahane bir kitaptı diyemeyeceğim. Değişik karakterler okumak istiyorsanız ve sorunlu karakterlerden hoşlanıyorsanız sevebilirsiniz diye düşünüyorum.

sollicciano

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan romanın tanıtım yazsıı aşağıda,almakiçin de buraya! Keyifle!

İlk gençliğinde denizci sevgilisi ile yaşadıkları yüzünden psikanalize giden, psikanalisti ile evlenen bir felsefe hocası, her hafta düzenli olarak, Toskana, Solliciano’daki hapishaneye, nişanlısını öldürmüş olan öğrencisini ziyarete gidiyor. Zevk veren, kıyıcı detaylarla, tehlikeli aşk yanılsamaları, tutku ve delilik arasında bir kadının ustaca çizilmiş bir  portresi; Norma-Jean. Fransız romancı Ingrid Thobois, geriye dönüşlerle örülmüş, bilincin derinliklerine inen romanında psikolojik gerilim sanatının yetkin bir örneğini veriyor

2011 Thyde Monnier ödülünü alan roman, tutkunun deliliğe, zaafın köleliğe, düzenin saplantıya  evrildiği üç boyutlu bir puzzle, yaralı insanların kendilerine usul usul verdikleri zararın romanı.

Menüye dön