Sokratis’in Oyunları – Suphi Varım

Sokratis’in Oyunları Suphi Varım’ın okuduğum ilk romanı ve açıkçası Oğlak Yayınları sayesinde polisiye sevdamı da güçlendiren kitaplardan biri oldu. Eskinin güzelim İzmir’inde geçen kitap, hoş betimlemeleri, birbirinden şirin karakterleri ve sürükleyici konusuyla tam bir yolculuk kitabı oldu benim için. Yazın sıcağı üzerinize üzerinize geliyorsa ve bir yolculuk planlıyorsanız, yolda okunacak kitaplarınız arasına bu sevimli polisiyeyi de katabilirsiniz diye düşünüyorum.

Sokratis’in Oyunları, Sokratis Eliseos adlı bir Rum dedektifin başından geçen ilk hikayeyi anlatıyor. bu kitapta Sokratis ile ilgili az çok bir şeyler öğrenirken eşi ile olan ilişkisine de az çok şahit oluyoruz. Sonraki kitaplarında Sokratis karakterinin daha da derinleşeceğini ve eşinin olaylara daha da dahil olacağını düşündüm hep. Umarım aynen düşündüklerim olur da kitapları okumaya doyamaz hale gelirim. Çocukluğunda Agatha Christie ile tanışan ve o saatten sonra polisiyeye aşık olan bir yazar var karşınızda. Polisiye seviyorsanız mutlaka göz atın derim, çok sevebilirsiniz. Keyifle!

Sokratis'in Oyunları - Suphi Varım

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sokratis’in Oyunları – Suphi Varım

1900’lü yılların İzmir’inde padişaha karşı ayaklanmak için hazırlık yapan işçiler, ardı ardına işlenen ve aydınlatılmayı bekleyen cinayetler… Olayların merkezinde yaman bir detektif… Sokratis Eliseos… İnatçı, son derece meraklı, kurnaz ve cinayetleri çözebilmek için her türlü oyuna başvuran genç bir Rum.

Polisiye edebiyatın usta yazarı Suphi Varım’dan, temposu hiç düşmeyen, merak uyandırıcı olay örgüsü ve âdeta yaşayan karakterleriyle son derece heyecanlı yeni bir dizi…

Oğlak Yayınları, Detektif Sokratis Polisiyeleri’nin ilk kitabı, Sokratis’in Oyunları’nı yayımlamaktan gurur duyar…

Genç adam, eğer suçlulardan biriyse İhsan’ın her şeyi itiraf etmeyeceğinin bilincindeydi. Sokratis’in tehlike oluşturmadığını hissederse konuşabilirdi. Planını bunun üstüne kurmuştu Rum. Kahvehaneye girer girmez isyancılardan bahsederek blöf yapmış, simsarın saldırısını beklemişti. Ağa saldırınca da direnmemişti. Kayıp isyancılardan haberdar olduğunu öğrenen adamın, kendisini hemen öldürmeyeceğinden emindi nasılsa. Bağlayıp sorguya çekecekti onu. Sokratis de onunla istediği gibi oynayıp landoya bindirmelerini sağlamıştı.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.
Menüye dön