Sokratis ve Cinler – Suphi Varım

Sokratis ve Cinler Suphi Varım’ın Dedektif Sokratis Polisiyeleri serisinin üçüncü kitabı. Sokratis’in Oyunları ve Sokratis Ölülerin Peşinde adlı kitaplardan uzun süre sonra Sokratis’i okumak eski bir dostla karşılaşmışım gibi hissettirdi açıkçası. Hem bu keyifli dedektifi hem de eski İzmir’i çok özlemişim.

Sokratis ve Cinler - Suphi Varım

Sokratis ve Cinler’de Sokratis bu kez tüm hayatını cinlere adamış bir kadınla uğraşırken bir yandan da politik entrikaların ortasında buluveriyor kendini. Birbiri içine geçmiş onca düğümü yine sabırla (ve bolca sigara içip, yaşlandığından korkarak) çözmeyi başarıyor elbette.

İzmir ve polisiye severlerin çok keyifle okuyacağını düşündüğüm bir seri bu. İşin en güzel tarafı da ailecek okunacak bir seri olması. Rahat polisiye (cosy mystery) seviyorsanız mutlaka göz atın derim. Boyoz ve çiğdemi de eksik etmeyin. Keyifle!

Sokratis ve Cinler - Suphi Varım

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sokratis ve Cinler – Suphi Varım

Pervin, üstüne eğilen üç gölgeden uzaklaşmak istercesine geriye çekildi. Vücudu iyice kasılmıştı. Gölgelerden birinin ne dediğini anlayamadı, çünkü kulaklarında davul vuruşlarını andıran tuhaf sesler vardı. (…) Gözlerini açtı, karşısındakileri hayal meyal seçebildi. Başının çevresinde küçük bir ışık bulutu oluştu o anda. Gölgeler, bulutun içinde kayboldu. Zil ve tef sesleri işitince terli başını pencereye çevirdi. İri başlı, sivri kulaklı, patlak gözlü ve şiş karınları kıllı iki yaratık, yavaş yavaş ona yaklaşıyorlardı. Elleri ve ayakları pençe şeklindeydi. Kuyrukları vardı. Biri karyolanın ayak ucuna, diğeri başucuna sıçradı. Pervin, yaratıkların ağzından fırlayan yılan dilinden korunmak için titreyen elleriyle yüzünü kapattı, gözlerini yumdu. (…) Yaratıkların ağızlarından ve burunlarından çıkan çıyanlar, kızın bacaklarını, kollarını sardılar.

Korku ögeleriyle süslenmiş, okurken tüylerinizi ürpertecek, soluğunuzu kesecek yeni bir Detektif Sokratis macerasına hazır mısınız?

Oğlak Yayınları, polisiye edebiyatın usta yazarı Suphi Varım’ın, “Detektif Sokratis Polisiyeleri”nin üçüncü kitabı, Sokratis ve Cinler’i yayımlamaktan gurur duyar…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön