Sohbetin Bahanesi Kahve – Deniz Gürsoy

Sohbetin Bahanesi Kahve, bol kahve ve bol keyifle okuduğum kitaplardan biri oldu. Zaten Deniz Gürsoy ne yazsa çok severek okuyorum ama özellikle bu güzelim kitabı neden bilmem daha çok sevdim. Kahvenin kültürümüzdeki ve dünyadaki yerini enfes bir şekilde anlatmasının yanı sıra kahve ile ilgili birbirinden hoş alıntılar ve küçük anlatılarla dolu bir kitap bu. Her kahve severin kitaplığında mutlaka olması gerek diye düşünüyorum.

Kahve şeytan kadar kara
Melek kadar saf
Cehennem kadar sıcak olur.

Sohbetin Bahanesi Kahve, kahvenin tüm dünyaya nasıl yayıldığını ve ne şekillerde içildiğini pek hoş bir şekilde anlatıyor. Ancak ben en çok Türk kahvesi ile ilgilendiğim için onunla ilgili bölümleri okurken kendime sürekli kahve pişirdim. Kitabı okurken kahvenin kokusu burnumda, tadı da damağımda olunca kahveyi farklı bir boyutta deneyimledim desem abartmış sayılmam. Kahvenin sağladığı sosyal ortamın; kahvehanelerin eskiden ne kadar güzel olduğunu okuyunca da özenmeden edemedim. Bir de tabi kahve ve keyif arasındaki ilişkiden bahsediyor Gürsoy, kahveyi daha bir keyifle içmeye başlıyorum ben de. Birbirinden değişik kahve tariflerinden, dünyanın en ünlü kahvehaneleri ve kahvenin sağlıkla ilişkisine kadar birbirinden kıymetli bilgiler içeriyor bu kitap. Muhakkak alın okuyun derim, çok seveceksiniz! Keyifle!

sohbetin bahanesi kahve

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sohbetin Bahanesi Kahve – Deniz Gürsoy

“Gönül ne kahve ister ne kahvehane
Gönül ahbab ister kahve bahane”

Yarım yüzyılı aşan süredir bu dünyada konuğum. Duyduğum bunca tekerleme arasında en çok yukarıdaki beyti severim. Dostluk, arkadaşlık, yarenlik, sohbet, muhabbet gibi keyifli birlikteliklerin içilen kahve etrafında oluştuğunu ne güzel anlatır bu beyit. Kahve bir anda toplumsallığın, sosyal uyumun, doğaya uymanın keyfi oluverir.

Ya da tek başına işin içinden çıkamadığımız durumlarda ve zor karar anlarında şaşmaz bir yol gösterici oluverir kahve. Bu defa kahve, tutku ve isyandır yalnızlığımızda.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön