Slow Food Devrimi – Carlo Petrini & Gigi Padovani

Slow Food Devrimi, Slow Food’u keşfettiğimden bu yana okumak istediğim bir kitaptı. Nihayet okuduğumda da Slow Food’a kendimi ne kadar bu kadar yakın hissettiğimi ve neden bu hareket için mutlaka bir şeyler yapmam gerektiğini daha iyi anladım. Carlo Petrini insanı tutkuyla peşinden sürükleyebilecek bir karaktere sahip ve nedenini anlamak hiç güç değil. Aynı ruh ve tutku Slow Food hareketinde de can buluyor.

Slow Food Devrimi - Carlo Petrini & Gigi Padovani

Slow Food Devrimi Slow Food’un yaratıcılarının hayatından başlayarak anlatılmış bu kitapta. Zaten onların hayatlarından bağımsız bir şekilde anlatılması imkansız bir hikayesi var. Böylesi bir hareketin neden ortaya çıktığı ve nasıl, kimlerle, hangi sebeplerle dünyaya yayıldığını okumak gerçekten insana müthiş bir ilham veriyor. Kitabı okurken en çok herkesin bu işe nasıl aşkla tutulduğundan etkilendim. İyi insanların tüm dünyada iyi ve güzel şeyler yapabileceklerine olan inancım güçlendi. Son dönemde okuduğum birbirinden güzel yemek kitaplarından sonra bu kitabı da okuyunca yemeğin hayatımızdaki önemini bir kez daha anladım. Slow Food ile biraz da olsa ilgilenen her insanın bu kitaptan zevk alacağını düşünüyorum. Genel olarak yemek ve yemek kültürü ile ilgilenen herkesin de çok hoşuna gidecektir. Keyifle!

Slow Food Devrimi - Carlo Petrini & Gigi Padovani

Slow Food hareketi hakkında daha fazla bilgi edinmek için: Slow Food International

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Slow Food Devrimi – Carlo Petrini & Gigi Padovani

Slow Food hareketinin sembolü “salyangoz”dur. Hayat içinde sürekli yiyerek yavaş, temkinli ama kararlılıkla ilerleyen salyangoz, cüssesinden beklenmeyecek mesafeler aşar ve geçtiği yerlerde izini bırakır. Tıpkı simgesi salyangoz gibi, Slow Food hareketi de yola çıktığından beri inanılmaz mesafeler kat etmiş, 1986’da İtalya’da küçük bir grupken, bugün 132 ülkede yaklaşık 100 bin üyesiyle dünyanın en etkili gastronomi hareketine dönüşmüştür.

Slow Food Devrimi’nde “temiz, adil, sağlıklı gıda” prensibiyle endüstriyel gıdalara ve beslenme biçimlerine karşı mücadele veren ve unutulmaya yüz tutan yeme içme geleneklerinin, tarım yöntemlerinin ve biyoçeşitliliğin korunması için çalışan bu hareketin heyecan verici macerasını okuyacaksınız.

Vandana Shiva ve Defne Koryürek’in önsözleriyle!

Bu kitap “Sinek Sekiz Kitaplığı, Daha İyi Bir Yaşam İçin!” okuma projesi kitaplarından biri. Hayatınızı değiştirmek için siz de katılın!

Menüye dön