Shakespeare Olmak – Stephen Greenblatt

Shakespeare Olmak çoğu kimse için bu zamana kadar yazılmış en iyi Shakespeare biyografisi. Bunun dışında bir Shakespeare biyografisi okumadığım için kişisel bir karşılaştırma yapamayacağım ama bildiğim bir şey var ki o da Stephen Greenblatt’ın enfes bir yazar olduğu. Önceden Sapma adlı kitabını okuduğum yazar, bu biyografide de iyi bir iş çıkarmış ortaya.

Shakespeare Olmak - Stephen Greenblatt

Shakespeare Olmak, özellikle Shakespeare ile ilgilenen insanların hayran kalacağı bir kitap olacak diyebilirim. Ancak hemen belirteyim, Shakespeare ile fazlaca ilgilenmiyorsanız size biraz uzun gelebilir. Yine de kitabı okuduktan sonra Shakespeare’in eserlerine bambaşka gözlerle bakacak, bundan sonra okuyacağınız eserleri farklı açılardan değerlendireceksiniz. Shakespeare hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuz bir yazar olduğundan kitap boyunca, belki, muhtemelen ya da büyük ihtimalle gibi kelimelere bolca rastlayacaksınız. Yine de Stephen Greenblatt’in mantıklı çıkarımları ve derin araştırmalarına hayran kalacaksınız. Keyifle!

Tanıtım yazısı:

“Shakespeare hakkında çağdaşı Ben Johnson’dan da, sevgilisi esmer hanımefendiden de fazla bilgisi olan” Stephen Greenblatt’in canlı, akıcı bir üslupla ve kapsamlı ayrıntılarla yazdığı büyüleyici biyografi, yazarların en büyüğü kabul edilen Shakespeare hakkındaki en köklü incelemeler arasında yer alıyor.

Shakespeare Olmak - Stephen Greenblatt
Greenblatt, Elizabeth Dönemi’nin çarpıcı olaylar ve debdebeli törenlerle, zulüm ve tehlikelerle dolu, renkli, zengin ortamında yetişen duyarlı, yetenekli, ama parası, nüfuzlu tanıdıkları, üniversite eğitimi olmayan taşralı bir delikanlının, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun yazarına dönüşme sürecinin her anını görmemizi, duymamızı, hissetmemizi sağlıyor; oyunların üstünde pek durulmamış unsurlarıyla, tarihteki üstünde pek durulmamış olayları bir araya getirerek Shakespeare’in yaşamıyla yapıtları arasında ilginç bağlantılar kuruyor. Böylece yaşamöyküsünün yanı sıra, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Romeo ve Juliet, Hamlet, Macbeth ve daha pek çok ünlü oyunun, Shakespeare’in yaşamıyla ilgili ayrıntılarını algılıyor ve bu yapıtların olağanüstü derinliğini ve insancıllığını daha iyi kavrayabiliyoruz.

Shakespeare Olmak, The New York Times, Washington Post, San Francisco Chronicle, Christian Science Monitor, Chicago Tribune, Pittsburgh Post-Gazette gazeteleri ve Time dergisi tarafından “Yılın kitabı” seçildi.

Buradan satın alın: Shakespeare Olmak – Stephen Greenblatt

Bu kitapla ne içilir: Buzlu kola
Bu kitapla ne dinlenir:Şu mükemmel albüm: This England: Music from the Time of Shakespeare

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön