Seyahat Sanatı – Alain de Botton

Alain de Botton’u her kitabından sonra daha çok sever hale geldim. Yaşımdan mı, hayata bakış açımdan dolayı mı bilmiyorum ama onun gibi on yazar daha olsa onunu da okumak isteyeceğim kesin. Yazarın en çok sevdiğim kitabı ise Seyahat Sanatı oldu. Kitabı okurken bol bol gülümsedim, heyecanlandım, hüzünlendim, mutlandım ve en çok da durup düşüncelere daldım. Beni en çok etkileyen bölümleri sevgilime de okudum, kah güldük, kah tartıştık. Okuması da paylaşması da keyifli bir kitap var karşınızda anlayacağınız.

Seyahat Sanatı - Alain de Botton

Seyahat Sanatı her bölümünde ünlü bir yazar, sanatçı ya da düşünürü rehber ediniyor. Ben özellikle (tahmin edebileceğiniz gibi) Vincent van Gogh’un rehberliğine hayran kaldım. Bakışımızı Değiştiren Sanat adlı bölümde Alain de Botton Provence’de geçirdiği tatilde Van Gogh’un etkisiyle her şeyi nasıl farklı gördüğünü çok hoş bir şekilde anlatıyor. Güzelliğe Sahip Olmak adlı bölümde de rehber John Ruskin. Bundan sonra nereye gidersem gideyim yanımda bir adet resim kalemi ve küçük bir defter taşımama sebep olacak bu adamı de Botton eşliğinde okumak gerçekten çok keyifliydi. Şimdi yazarken fark ediyorum da kendimi durdurmazsam her bölüm hakkında söyleyecek güzel laflarım var, ancak biraz merak edin biraz da kendiniz keşfedin diye yazmayacağım. Söyleyebileceğim tek şey bu kitabı bir filozofun yazdığını unutmamanız ve rehber kitaplarla karıştırmamanız olacaktır. Gerisi zaten şahane. Keyifle!

Kitabın ilk cümlesi: Kış tam olarak ne zaman geldi, söylemesi zor.

Bir de izlemek isterseniz Alain de Botton’un Seyahat Sanatı adlı uzun bir videosu da var. Şimdiden belirteyim, kitap kesinlikle daha keyifli (ki videoda rehberler yok).

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Seyahat Sanatı – Alain de Botton

Kitaplarıyla yaşamın çeşitli kavramlarına yepyeni bakışlar kazandıran Alain de Botton, bu kez “seyahat etmeyi” yatırıyor masaya. Farklı şehirleri, farklı yazarların hayali rehberliğinde gezerken, yolculuğun büyüsü kentlerin kokularına karışıyor.

Alain de Botton, seyahati tatil ya da iş rutininin gerektirdiği bir aracı değil, ruhu dinlendiren ve iyileştiren bir etkinlik olarak görüyor. Seyahat Sanatı, isterseniz trende, otobüste ya da uçakta kilometreler aşarken, isterseniz de koltuğunuzdan kalkmadan kahvenizi yudumlarken okuyabileceğiniz bir kitap.

Seyahat planı ise çok basit:
Gidilecek Yer: Uzaklar
Rehberiniz: Yazarlar

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön