Sevgi Masalı – Samed Behrengi

Sevgi Masalı Samed Behrengi’nin okuduğum üçüncü çocuk kitabı oldu ve sanırım yüzlerce daha okusam doyamayacağım. Hem karakterleri hem konuları hem de anlatımıyla harikalar yaratan bir yazar Behrengi. Okumak için bahaneniz çok anlayacağınız.

Sevgi Masalı - Samed Behrengi

Bu güzelim kitabın içinde iki adet öykü bulunuyor. Biri Sevgi diğeri de Ah Masalı. Her iki masalda da fantastik şeyler meydana geliyor ve her iki masalda da dillere destan aşklar var. Ben özellikle Ah Masalı’nı çok beğendim çünkü Talhun adlı karakter şimdiye kadar okuduğum çocuk kitaplarında yer alan en iyi karakterlerden biri. Çok güçlü, ne istediğini bilen bir kız Talhun ve görünen o ki güçlü kişiliği sayesinde yapamayacağı şey de yok. Minik bireyler için harika bir rol model olabileceğini düşünüyorum. Samed Behrengi’nin inanılmaz bir hayal gücü var. Masallarında anlattığı hikayelerden çıkarılacak dersler de her çocuğun küçük yaşta öğrenip üstüne katması gerekenlerden. Dünyayı sevgi ve kitaplar kurtaracak ne de olsa. Keyifle okuyun!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Günlerden bir gün Padişah’ın kızı havuzda yıkanırken bir güvercin gelip yakındaki nar ağacına konmuş. ‘güzel kız, ne hoş görünüyorsun! Aşık oldum sana. Hadi çık şu süt havuzundan da daha iyi göreyim seni,’ demiş.”

Sevgi Masalı - Samed Behrengi

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sevgi Masalı – Samed Behrengi

Türkiyeli okurlar, Küçük Kara Balık’la tanımıştı bu İranlı yazarı. Samed Behrengi (1939-1968), yıllar önce İtalya’nın Bologna Kitap Fuarı’nda, bu ilk kitabıyla o yılın ‘en iyi çocuk kitabı yazarı’ seçilmiş, ününü dünyaya böyle duyurmuştu. Daha sonra yazarın öbür kitaplarını da Can Yayınları arasında derleyip yayınlamıştık. Sevgi Masalı’nda yazarın iki masalı var. Biri Sevgi Masalı, biri de Ah Masalı. Samed Behrengi, öğretmenlik yaptığı yıllarda dinleyip derlediği halk masallarını yeniden biçimlendirip kitaplaştırmış bir yazar. Ya da bu masallardan yola çıkıp yeni masallar yaratmış bir yazar. Her masalında olduğu gibi Behrengi’nin bu iki masalında da sevgi, arkadaşlık, dostluk ağır basıyor.

Dizi: Destanlar ve Masallar
Yaş Aralığı: 10, 11, 12+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön