Sevdiklerim – Siri Hustvedt

Sevdiklerim, tamamen şans eseri karşıma çıkan ve elime alır almaz bunu okumam gerekiyor dediğim bir kitap oldu. Hakkında biraz araştırma yapınca müthiş yorumlar aldığını, 1001 kitap dahil olmak üzere birçok okuma listesine girdiğini görünce de iyice heyecanlandım. Sevdiklerim, uzun zamandır okuduğum en değişik, en karmaşık, en güzel kitaplardan biriydi.

View this post on Instagram

A post shared by Elif (@kitaplikkedisi) on

Sevdiklerim sanat tarihçisi Leo ve sanatçı Bill’in dostluğu ile başlayıp, bu iki adamın eşleri, sevgilileri, çocuklarının da dahil olduğu koca bir hikayeye dönüşüyor. Açıkçası kitaba başladığımda anlatıcının (Leo) bir kadın olduğunu düşünmüştüm ancak  biraz daha ilerleyince dinlediğim karakterin bir erkek olduğunu anlayabildim. Kitap hakkında başka bir okurun da aynı yorumu yaptığını görünce şaşırmadım açıkçası. Siri Hustvedt ilginç bir yazar; kitabı bitirdiğimde acaba bunu kasıtlı mı yaptı diye düşündüm. Bir sonuca varamadım ne yazık ki. Neyse!

Kitaptaki her karakter o kadar gerçek ve o kadar çarpıcı ki hepsi için ayrı ayrı romanlar yazılabilir. Neredeyse hepsinin bu roman içinde kalmasına üzülüyorum diyebilirim. Hikaye ise tam bir hız treni! Kitabın ilk bölümleri hayli yavaş ilerledi benim için ve böyle giderse kitabı zor bitireceğim diye düşündüm. Bir yandan da okumayı bıraktığımda karakterleri düşünürken buldum kendimi. Uykuyla uyanıklık arasındayken karakterlerle konuştum ve kitabı hem yazarken hem de yaşarken buldum kendimi. (Gerçi rüya da olabilir, emin değilim.) Anlayacağınız kitap yavaş ilerlediyse de bir güzel kanıma girdi. Belli bir yerden sonra ise kitabı elimden bırakmak zorunda kaldığım zaman sinirlendiğimi fark ettim. Nihayet kitap bittiğindeyse koca bir boşlukta kaldım. Tekrar fark ettim de ben iyi karakterleri olan kitaplardan kopamıyorum. Kitabın konusundan bahsetmemeye karar verdim. Her şey yüzünüze patlasın okuduğunuzda. Bilmemek bazen çok iyi oluyor. Keyifle!

Sevdiklerim - Siri Hustvedt

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sevdiklerim – Siri Hustvedt

1975 yılında, sanat tarihçisi Leo Hertzberg, New York galerilerinden birinde tanınmış bir ressam tarafından yapılmış olağanüstü bir resim keşfeder. Yapıtı satın alır, tabloyu yapan ressam Bill Wechsler’i bulur ve iki adam, yaşam boyu sürecek bir dostluğa adım atarlar. Leo’nun 25 yıla yayılan öyküsü, kendi ailesiyle Bill’in ailesi arasında -oğullarının doğumu, Bill’in ilk evliliğinin çöküşü ve ikincisinin mutlu yılları, iki ailenin Soho’da aynı apartmanda yaşadıkları ve yazları Vermont’ta aynı evi paylaştıkları dönemler boyunca- gelişen ilişkinin izini sürüyor. Ama kendileri ve eşleri arasındaki bağlar, önce trajediye, sonra yavaş yavaş ama aşındırarak yüzeye çıkan korkunç bir ikiyüzlülükle zedeleniyor. Sevdiklerim, içten anlatımı ve içeriğinin göz kamaştırıcılığıyla, giderek tırmanan tehdit duygusunu, olağanüstü bir titizlikle gözlemlenmiş bir ressam portresiyle ve özellikle ana babalık, evlilik, cinsellik ve kardeşlik ilişkileriyle harmanlanıyor. İç dünyalardan dış dünyalara, akıl hastalıklarından toplumsal hastalıklara doğru hiç durmadan hareket ederek aşk, kayıp, ihanet ve günümüz dünyasının anlamını irdelemek üzerine çok güzel yazılmış bir inceleme. Kitabın ilginç bir özelliği de, Siri Hustvedt – Paul Auster çiftinin yaşamlarındaki olaylara paralellik taşıması.
Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2018 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım; hayatımıza yenilikler katacak yazarları ve kitapları birlikte keşfedelim!

Menüye dön