Sessizliğin Gürültüsü, Bosna’ya Yolculuk – Juli Zeh

Sessizliğin Gürültüsü, Bosna’ya Yolculuk Juli Zeh’in okuduğum ilk kitabı oldu. Çok sevdiğim bir arkadaşım yazarın bir kaç romanını okuduğunu ve çok sevdiğini söylemişti, onun zevkine güvendiğimden ve bu aralar canım da roman okumak istemediğimden Bosna ile ilgili bu kitabını okuyayım dedim. Ne yazık ki müthiş bir hayal kırıklığı oldu bu kitap. Azıcık sayfa sayısına rağmen günlerce elimde süründü. Hatta kitaptan öylesine soğuyup kopmuşum ki, okurken bir anda aslında kitabı okumadığımı ve akşama ne yemek yapacağımı düşünürken buldum kendimi birkaç kez. Juli Zeh ile tanışmadıysanız ve yazarı merak ediyorsanız, rica ediyorum bu kitapla işe başlamayın. Yoksa benim gibi yazarı bir daha asla okunmayacak yazarlar listesine atabilirsiniz.

Sessizliğin Gürültüsü, Bosna’ya Yolculuk’ta yazar köpeğini de yanına alıp Bosna’ya gidiyor. Savaş sonrasında ülkenin durumunu gözlemlerken bir yandan da -anladığım kadarıyla- kendini bulmaya çalışıyor. Anladığım kadarıyla diyorum çünkü yazar okurdan da bulunduğu yerden de ve hatta kendinden de çok uzakmış hissi veriyor kitap boyunca. Peki neden Bosna’da? İnanın bilmiyorum, anlayamadım. Kitabın bir yerinde Almanya’ya dayanamadığını belirtiyor ancak gelin görün ki bu Bosna’ya gitmek için bir sebep değil. Eh amacı savaşın oradaki tüm etkilerini ilk elden görmek olmasın sakın diyeceksiniz. Öyle olsaydı daha çok insan hikayesi olurdu galiba kitapta. Bunun yerine yazar ona yılışıklık yapan erkekleri yazmış bol bol. Bir de yediğini, içtiğini ve sıcağı. Tamam hakkını yemeyeyim, yıkılan yerlerden de bahsetmiş ama işte boş, bomboş. Kitap bittiğinde ne okudum ben şimdi diye düşünürken buldum kendimi. Yani baktığınızda bir gezi yazısı değil, günlük desen o da değil, roman da değil, anı da değil. Sadece şu hissiyatı bıraktı bende yazar: “Ben kimse gitmezken Bosna’ya gittim. Kadın başıma ve köpeğimle. Bu böyle biline.”. Eh iyi de bu kitap olmamış. Uzun zamandır keşke okumasaydım dediğim tek kitap oldu. Yine de Bosna’ya özel bir ilginiz ve oraya gitmişliğiniz varsa belki ilginizi çekebilir.

Sessizliğin Gürültüsü, Bosna'ya Yolculuk - Juli Zeh

Metis Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sessizliğin Gürültüsü, Bosna’ya Yolculuk – Juli Zeh

Juli Zeh’in 2001 yazında çıktığı Bosna yolculuğunun izlenimlerinden oluşan Sessizliğin Gürültüsü, doğanın büyüleyici güzelliğiyle yıkımın iç burkan izlerinin iç içe girdiği, savaşın hayaletinin hâlâ her yerde kol gezdiği bir ülkeyi yalın bir şiirsellikle anlatan etkileyici bir kitap. Gezi boyunca yaşadıklarını derin bir duyarlılık ve ince bir mizah anlayışıyla aktarırken bir yandan da savaşın doğasını, sebep ve sonuçlarını sorgulayan Zeh’in akıcı anlatısı, küçük öykülerden örülü bir roman tadında.

← Önceki yazı
Sonraki yazı ➝
Menüye dön