Sessiz Bir Ölüm – Simone de Beauvoir

Sessiz Bir Ölüm Simone de Beauvoir’in annesini ve annesinin ölümünü anlattığı, iç burkan bir kitap. Hepimiz öleceğimizi bilsek de, ölüm karşısında her zaman aciz kalıyoruz. Özellikle söz konusu ailemiz olduğunda. Beauvoir ise annesinin ölümünden bir cevher çıkarıyor ortaya. Kendini avutur gibi, sanki olanları yazarsa gerçekliğini ancak o zaman kabul edecek gibi yazmış.

Sessiz Bir Ölüm - Simone de Beauvoir

Sessiz Bir Ölüm, anneler ve kızları

Sessiz Bir Ölüm’de beni en çok etkileyen, yazarın annesi ile olan ilişkisiydi. Yazdıklarını okurken nasıl bu denli tarafsız kalabildiğine ve hatırladıklarına çok şaşırdım. Sonra kendi annemle olan ilişkimi ve aslında tanıdığım tüm kadınların anneleriyle olan ilişkisini düşündüm. Beauvoir her şeyi olduğu gibi yazabildiğinden hepimizi böylesi etkiliyor. Ne güçlü bir kadın!

Kitabın herkes için okunabilir bir kitap olduğunu pek düşünmüyorum. Yakın zamanda annenizi kaybettiyseniz belki yalnızlığınızı biraz hafifletebilir ancak yazar her şeyi ayrıntısıyla yazdığından unutmak istediklerinizi de hatırlayabilirsiniz. Özenle seçim yapın derim. Sağlıkla!

Sessiz Bir Ölüm - Simone de Beauvoir

İmge Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sessiz Bir Ölüm – Simone de Beauvoir

Burada, hemşirelerin “sessiz bir ölüm” dedikleri şey anlatılıyor. Sessiz Bir Ölüm’de Simone de Beauvoir, kendi annesinin ölümünü bütün ayrıntılarıyla betimlerken unutulmaz bir edebi eser yaratıyor. Yetmiş yedi yaşındaki annenin geçirdiği küçük kazayla başlayan öykü, hastanede fark edilen ilerlemiş kanser teşhisiyle dramatik bir hal alıyor ve olayın kahramanları acılı bir süreç yaşıyor. Yazar, bu süreç içinde yaşadığı karmaşık ve yoğun duygulanımları anlatırken, bir annenin ölümünü olanca soğukkanlılığıyla betimlemeyi de başarıyor. Böylece eser, anne ile kızın arasındaki yabancılaşmayı iyiden iyiye açığa çıkardığı gibi, annenin bütün yaşamını da anlatarak bir ölümün betimlenmesinin çok ötesine geçiyor. Yapıt bize insani ilişkilerin bir belgesini sunarken, yazara da kendi yaşamıyla yüzleşme olanağı sağlıyor.
Simone de Beauvoir, Sessiz Bir Ölüm’de bu trajik öyküyü anlatırken bir yandan da yaşam ve ölüme ilişkin kendi düşünceleri ve duygularıyla hesaplaşmayı ihmal etmiyor.

Sessiz Bir Ölüm, sarsıcı bir edebiyat deneyimi…

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön