Senin Köylerin – Cesare Pavese

Senin Köylerin Cesare Pavese’nin okuduğum dördüncü kitabı ve yazarın da ilk romanı. Bu zamana okuduğum kitaplarını hep sevdim ve her sene de en az bir Pavese okuyorum azimli bir şekilde. Senin Köylerin yazarın stilinin gerçekten çok değiştiği bir kitap. Diğer kitaplarındaki stili kadar hoşuma gitmese de Pavese bu kitapta da kendini gösteriyor diyebilirim.

Senin Köylerin Kuzey İtalya kırsalındaki hayata bir göz atıyor. Bir aile üzerinden kırsala göz atsak da az çok tüm İtalya kırsalını görmek mümkün diyebilirim. Açıkçası bizim ülkemizdeki kırsalla aralarındaki benzerlik de beni şaşırtmadı değil. Evin en büyük kadının her zaman ve ne olursa olsun erkek evlada ya da toruna olan aşkı ve o erkeğin tüm dengesizlikleri ve affedilmeyecek hatalarına rağmen affedilmesi… Kadınların canının bir sığır kadar önemli olduğu o kırsallar… Ah bir de kırsalın sıcağındaki aşklar ve arkadaşlıklar. Önerim bu kitaptan önce yazarın diğer kitaplarını okumanız olabilir çünkü dediğim gibi bu kitapta stili oldukça farklı. Bu kitabı okuyup da Pavese’yi tamamen hayatınızdan çıkarmanız çok yazık olur. Keyifle!

Senin Köylerin - Cesare Pavese

Tanıtım yazısı:

Hayatı boyunca yalnız yaşayan Cesare Pavese, 1950 yılı Ağustos’unda, Torino’da bir otel odasında intihar ettiği zaman, sevenleri onun eski bir şiirinde tasarladığı ölümü bulduğunu düşünmüşlerdi: “Yataktan kalkmak gerekmeyecek / Yalnız şafak girecek bomboş odaya.”

Pavese’nin ilk romanı olan Senin Köylerin, 1941 yılında basılır basılmaz edebiyat dünyasının dikkatini üzerine çekmişti. Topladığı övgülerin yanı sıra ağır eleştirilere de maruz kalan roman, bugün İtalyan “yeni gerçekçiliği”nin ilk örneklerinden biri kabul ediliyor.

Cesare Pavese, Kuzey İtalya kırsalını anlattığı Senin Köylerin’de, elindeki malzemeyi ne kadar iyi tanıdığını, romandaki kişileri ve köyleri kaleminden önce yüreğiyle yoğurduğunu okuyucuya hissettiriyor. Senin Köylerin, insanın derinliklerini dile getiren, eşsiz bir roman.

Buradan satın alın; Senin Köylerin – Cesare PaveseBu kitapla ne içilir: Gündüz okuyacaksanız buz gibi elmalı limonata, akşam okuyacaksınız da beyaz şarap.

Bu kitapla ne dinlenir: Al Morning Classical Guitar iyi gider diye düşünüyorum ama sevdiğiniz sakin bir radyo istasyonu da tatlı olabilir.
Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.
Menüye dön