Şekere Karşı – Gary Taubes

Şekere Karşı gazeteci yazar Gary Taubes’in en ünlü kitaplarından biri ve nedenini anlamak hiç güç değil. Kitabı okumaya başlar başlamaz öyle bir bilgi bombardımanına tutuldum ki öğrendiklerimi sindirmem uzun zaman aldı. Ve elbette, şekerin günümüzdeki iktidarına nasıl ulaştığını öğrenmek aklımı başımdan aldı.

Sevgili büyükbabamı şeker hastalığından dolayı kaybettim. Yıllar içinde bu hastalık yüzünden nasıl değiştiğini ve hayatının nasıl kötüye gittiğini gördüm. O yüzden şeker hastalığı özellikle dikkat ettiğim bir hastalık oldu benim için.

Şekere Karşı - Gary Taubes

Şeker söz konusu olduğunda cahil miyiz?

Beslenmeyle ilgili alışkanlıklarımı değiştirirken konuyla ilgili bolca kitap okudum ve hala okuyorum. Her okuduğum kitapla daha da bilgileniyorum ama buna rağmen her gün şaşırmaya devam ediyorum. Şekerin ne kadar sağlıksız olduğunu hepimiz az çok biliyoruz ama gerçekten nelere sebep olduğunun farkında mıyız? Pek sanmıyorum. Ancak bunun sebebi tamamen bizim cahilliğimizden kaynaklanmıyor. Tahmin edeceğiniz üzere işin içinde kazanılacak onca para varken gerçeklerin saptırılması ne yazık ki kaçınılmaz.

Taubes bu kitabında şekerin sebep olduğu hastalıkları tamamen bilimsel verilerle anlatıyor okura. Bu zamana kadar şekerin neden ve ne şekilde savunulduğunu da enfes bir şekilde anlatıyor. Siz hala kalori sayıp, yediklerinizi buna göre düzenliyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun derim. Ayrıca müthiş bir araştırmacı gazetecinin elinden çıkmış bir kitabı okumak da yanınıza kar kalacak diyebilirim. Mutlaka okuyun!

Hazır buradayken şu kitaba da göz atabilirsiniz: Besin Paradoksu

Doğan Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Şekere Karşı – Gary Taubes

Tatlı dilli şeytanın bilinmeyen tarihi.

Dünyada diyabet görülme sıklığı gitgide artıyor. Obezite olağanüstü boyutlara ulaştı. Araştırmalar, bu ve benzeri pek çok sağlık probleminin kökeninde şekerin yattığını söylüyor. Şeker kimi zaman koruyucu bir madde, kimi zaman sigaraya konan bir katkı maddesi, kimi zaman da işlenmiş gıdalara katılan mısır şurubu olarak hayatımızın ayrılmaz, hatta bağımlılık yaratan bir parçasına dönüştü. Şeker lobileri, şekerli ürünlerin yaygınlaşması için pek çok cephede savaşırken, aşırı şeker tüketimi kamu sağlığını tehdit eden bir gerçek haline gelmiş durumda. Beslenme ve sağlık üzerine çalışmalarıyla tanınan araştırmacı gazeteci Gary Taubes, bu kitapta insanlığın şekerle imtihanına ışık tutuyor. Şekere Karşı, şekerin nasıl yeni binyılın bağımlılığı haline geldiğini anlatırken tartışma yaratacak iddialar ortaya koyuyor.

Menüye dön