Şehirdekiler için Sürdürülebilir Yaşam Rehberi – Stacy Pettigrew, Scott Kellog

Şehirdekiler için Sürdürülebilir Yaşam Rehberi kanımca her evin kitaplığında mutlaka bulunması gereken eşsiz bir rehber. Şehir hayatını biraz daha yaşanabilir kılmak ve kolay kolay hiçbir yerde bulamayacağınız çözümlere erişmek için kitabın sayfalarını çevirmeniz yeterli! Hem dünyaya ve şehir yaşamına bakış açınızı değiştirecek hem de birçok şey öğrenmenizi sağlayacak bu rehber gerçekten hayat değiştirebilecek güce sahip kitaplardan.

Şehirdekiler için Sürdürülebilir Yaşam Rehberi – Stacy Pettigrew, Scott Kellog

Şehirdekiler için Sürdürülebilir Yaşam Rehberi gıda, su, atık, enerji ve biyolojik iyileştirme olmak üzere beş farklı bölümden oluşuyor. Her bölümde konuyla ilgili kısa bir bilgiden sonra şehirle uyumlu olarak geliştirilebilecek sistemler ve çözümler tüm ayrıntılarıyla anlatılıyor. Tavuk yetiştirmekten yüzer çöp adacıkları yaratmaya kadar yapması hiç de güç olmayan çözümler hakkında okudukça aslında şehirler ve kendimiz için yapabileceğimiz ne çok alternatif olduğunu görecek ve umutlanacaksınız. Aslını isterseniz nerede yaşarsanız yaşayın bu kitap muhakkak işinize yarayacak ve içinizdeki “iyi insan”ı ortaya çıkaracak. Mutlaka okuyun, okuduklarınız paylaşın ve herkese önerin derim. Keyifle!

Şehirdekiler için Sürdürülebilir Yaşam Rehberi – Stacy Pettigrew, Scott Kellog

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Şehirdekiler için Sürdürülebilir Yaşam Rehberi – Stacy Pettigrew, Scott Kellog

Dünya günümüzde öyle bir hale geldi ki, nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor ya da yaşamak için mücadele veriyor. İnsanlar, mevcut ekonomik modeller yüzünden sürekli artan bir tüketim anlayışının şekillendirdiği hayatlar yaşamaya zorlanıyor. Her yaştan, her çeşit meslek ve dünya görüşünden milyarlarca insan, birbirine benzeyen şehirlerde, benzer temel ihtiyaçlara erişmeye çabalayarak hayatlarını geçiriyor.

Şehir yaşamı kimimiz için bir tercih, bazılarımız içinse zorunluluk. Ama kesin olan bir şey var ki, toplumun her kesiminden insanın daha iyi bir hayat sürebilmesi, doğal kaynakları çok daha az tüketen, sürdürülebilir, eşitlikçi ve iş birliğine dayanan bir kültüre yönelmemize bağlı. Bunun için toplumun her kesiminden insanın sorumluluk alması gerekiyor. En büyük ve en önemli değişimlerinse halk tabanında gerçekleştirilmesi şart. Ufukta beliren krizlerden bu insanlar sorumlu olmasa da, gerekli değişimlerin boyutu ve derinliği onlara bağlı.

Elinizdeki kitap işte bu noktalara dikkat çekerken, yaşamsal gereksinimlere erişim ve bunların kontrolünü mümkün kılan yetenek, teknoloji ve taktikler hakkında bilgiler veriyor. Gıda, Su, Enerji, Atık Yönetimi ve Toprağın İyileştirilmesi ana başlıkları altında ilerlerken her satırında şunu vurguluyor:

Yaşadığımız yere sahip çıkmak ve nerede olursak olalım hayatı dönüştürmek bizim elimizde.

Bu kitap “Sinek Sekiz Kitaplığı, Daha İyi Bir Yaşam İçin!” okuma projesi kitaplarından biri. Hayatınızı değiştirmek için siz de katılın!

Menüye dön