Sefiller – Victor Hugo

Sefiller, 1800’lü yılların başındaki Fransa’yı anlatıyor. Bu dönemdeki Fransa yoksulluğun ahlaki çöküntüye yol açtığı ve insanların sefalet içinde yaşadığı bir Fransa. Tüm çocuklara klasik edebiyatın incilerinden birini okuma şansı veren bu kitap, Sefiller gibi bir klasiği okumaya üşenenlere de çok iyi gelecek. Demedi demeyin.

Sefiller - Victor Hugo

Sefiller Jan Valjan’ın hayatını ve onun hayatına giren insanları anlatır. Bu güzelim karakterlerin hayatını okurken Fransa’yı, yoksulluğu, iyiliği ve kötülüğü de okuyacak, hepsinden ayrı ayrı dersler alacaksınız. Özellikle Jan Valjan’ın yıllarca hapis yattıktan sonra bir iyilikle karşılaşması ve buna rağmen yine kötülük yapmasına şaşıracaksınız. Ancak bir papazın Jan Valjan’ı geri dönülemez biçimde nasıl değiştirdiğini okuduktan sonra iyiliğin kaçınılmaz olduğunu göreceksiniz. Çocuklar için özenle yalınlaştırılan roman, tüm çocuklara ve çocuklarla birlikte kitabı okuyan yetişkinlere umut aşılayacak, iyiliğin nelere yol açtığını gösterecek ve vazgeçmemenin öyküsünü anlatacak. Bir papazın bilgeliği ve küçük bir kızın sevgisiyle değişen bir adamın, dünya üzerinde neler yapabileceğini gördükçe siz de dönüp kendi hayatınıza şöyle bir bakacaksınız. Çocuklarla birlikte lütfen okuyun, karakterleri tartışın ve sonra da filmi izleyin! Keyifle!

Sefiller - Victor Hugo

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Çocuk kendinden geçercesine mutluluğu tatmaya çalışırken eski kürek hükümlüsü, onu yüreği sızlayarak seyrediyordu. Yeni bir şeyler giriyordu ruhuna. Hiçbir zaman hiçbir şeyi sevmemişti.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sefiller – Victor Hugo

Fransız yazarı Victor Hugo (1802-1885, Sefiller adlı dev romanının önsözünü şöyle bitirir: ‘Yeryüzünde yoksulluk ve bilgisizliğin egemenliği sürdükçe, böylesi kitaplar gereksiz sayılmayabilir.’ Victor Hugo, ateşli bir yurtseverdi. Yurdunun çıkarları adına siyasal kavgalardan hiç çekinmedi. Bu yüzden adına siyasal kavgalardan hiç çekinmedi. Bu yüzden de tam yirmi yıl sürgünde kaldı. Bu sürgün yılları, gerek şiir, gerek roman açısından onun en verimli dönemi oldu. Sefiller de bu yılların ürünüdür (1862). Bu dev romanı, genç okurlara yalınlaştırılmış, kısaltılmış biçimiyle sunarak, bu ölümsüz yapıta yeni okurlar kazandırmayı amaçlıyoruz. Özellikle, direnişçilerin safında yer alan Küçük Gavroş’un serüvenini kolay kolay unutamayacaksınız. Bu romanda bir toplumun çöküş yıllarını yaşarken, o toplumun içindeki diriliş tohumlarının yeşerdiğini de göreceksiniz.

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 9, 10, 11, 12+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön