Sefarad Yahudilerinden Masallar – Vanessa Pfister-Mesavage

Sefarad Yahudilerinden Masallar içinde uzunlu kısalı on beş tane birbirinden hoş masallar bulunan bir kitap. Rum Masalları ve Ermeni Masalları‘ndan sonra iyice masal okuma alışkanlığı edindim diye düşünürken bu kitabı hemencecik bitiriverince biraz açıkta kaldım diyebilirim. Çağdan çağa, insandan insana aktarılan masallar, dünya üzerindeki tüm insanlığa birer hediye. İyi ki böyle kitaplar var da masallar üzerinden kültürler, hayatlar ve daha nicesi bizlere de geçiyor.

Sefarad Yahudilerinden Masallar - Vanessa Pfister-Mesavage

Sefarad Yahudilerinden Masallar Vanessa Pfister-Mesavage’ın belli ki çok titiz çalışmaları sonucunda ortaya çıkmış, farklı farklı insanlar ve bölgelerden gelen masallarla derlenmiş bir kitap. Ben özellikle “Bütün Bir Sene Kiraz” adlı masalı çok beğendim. Hem çok komik hem de çocuklara farklı düşünmenin nelere kadir olduğunu çok hoş bir şekilde anlatıyor. Genel olarak kitaptaki tüm masallarda aklını kullanan ve iyi olan insanların öyle ya da böyle hayatlarını düzene soktuğu ve mutlu bir şekilde yaşadığı anlatılıyor. Birlikte okuması çok keyifli olur!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Karın bu sefer bir çocuk doğurmadı,” demiş ona, “korkunç bir yaratık doğurdu.”
“Bak ne yapacağım. Sana onu geri veriyorum ama yapıştırıcağım. Oynatmaya kalkışırsan düşer, sen de sonsuza kadar kuyruksuz kalırsın.”
“Efendimiz, halk çok öfkeli! Tanrı’yla o kadar konuşuyorsun d, bütün bir sene bizlere kiraz ziyafeti çekmesi için ikna edecek zaman bulamadın mı hala? Yeter artık, yeterince bekledik.”

Sefarad Yahudilerinden Masallar - Vanessa Pfister-Mesavage

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sefarad Yahudilerinden Masallar – Vanessa Pfister-Mesavage

Bir varmış bir yokmuş,
Masallar anlatıldıkça çoğalırmış…
Bu kitapta derlenen masallar, 1492 yılında İspanya’dan sürülen Sefarad Yahudilerinin kültürüyle yoğrulmuş masallardır. Kuzey Afrika, Kuzey Avrupa ve Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmak üzere farklı birçok ülkeye sığınıp hayatlarını oralarda devam ettiren Sefaradlar, hem geleneklerini korumayı başarmış hem de birlikte yaşadıkları halklarla bütünleşmişlerdir. Feyza Zaim çevirisiyle Türkçeye kazandırmaktan büyük gurur duyduğumuz bu masalların, gök kubbe altında hoş ve kardeşçe bir seda bırakması dileğiyle.

Dizi: Destanlar ve Masallar
Yaş Aralığı: 9, 10, 11, 12

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön