Satürn’ün Halkaları – W.G. Sebald

Satürn’ün Halkaları W. G. Sebald’ın 1992 yılında İngiltere’nin en az nüfusa sahip ve en çarpıcı yerlerinden biri olan Suffolk’taki yürüyüş gezilerini anlatıyor. Yalnız bu öyle bildiğiniz yürüyüşlerden değil. Karşınıza birbirinden güzel manzaralar, türlü türlü doğa harikaları yerine tarihten bölük pörçük hikayeler çıkacak.

Satürn'ün Halkaları - W.G. Sebald

Bir gezi kitabından beklentileriniz neyse neredeyse tam tersini sunan kitapta bilim, sanat, edebiyat, tarih, doğanın yıkım gücü ve daha birçok başka şeyle karşılacaksınız. Sebald’ın enfes anlatımıyla kendinizi bir anda zamandan zamana ve konudan konuya atlarken bulacaksınız ve bir yerden sonra kendinizi bu akışa bırakıvereceksiniz. Sebald’la birlikte onun beynine ve bazen de gönlüne yolculuk yapacak, siz de onunla birlikte bir sürü konu ve duygu keşfedeceksiniz. Kuşkusuz herkes için mükemmel kitap değil ancak farklı bir deneyim arayanların hayran kalacağı bir eser. Kitabı okuduktan sonra belgeselini de izleyebilirsiniz. Patience (After Sebald) en az kitap kadar ilginç bir belgesel diyebilirim. Anlayacağınız bu kitap daha önce okuduğunuz hiçbir şeye benzemiyor ve gerçekten çok değişik bir okuma deneyimi sunuyor. Mutlaka göz atın derim. Keyifle.

Tanıtım yazısı:

Satürn’ün Halkaları, W. G. Sebald’in İngiltere’nin doğu kesimindeki Suffolk Kontluğu’nda yürüyerek yaptığı yolculuğun notlarından oluşan bir roman. Ama aynı zamanda Suffolk öyküsünün çerçevesinde, geçmişe, çocukluğa, tarihe, savaşlara, ölümlere, soykırımlara, kısacası insan eliyle gerçekleşen yıkımlara ve yok oluşlara uzanan, doğanın ve kültürün neden olduğu yıkımların tarihteki izini süren bir yol romanı. 2001 yılında, trajik bir rastlantı sonucunda gezdiği yerlerde trafik kazasında yaşamını yitiren yazar Sebald, Satürn’ün Halkaları’nda, Suffolk’un çakıl taşlı sahillerinde yürürken, okurları şimdi ile geçmişin, gerçek ile düşün iç içe geçtiği yaşantılar ve metinler arasında bir yolculuğa çıkarıyor: Ömer Hayyam’dan Descartes’a, Borges’ten Joseph Conrad, Chateaubriand ve daha nicelerine uzanarak…

Buradan satın alın: Satürn’ün Halkaları – W.G. Sebald

Bu kitapla ne dinlenir: Viyolonsel güzel bir yoldaş olacaktır eminim: Cello 50

Bu kitapla ne içilir: Bulabilirseniz yasemin çayı gerçekten enfes gider. Yoksa papatya çayı. Arada sırada çayın kokusunun farkına varmayı da ihmal etmeyin.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön