Sarah Winman – Tanrı Tavşanken

Sarah Winman‘ın ilk romanı Tanrı Tavşanken beklentilerimin ötesinde bir kitap çıktı. Genelde annemin sevdiği kitaplara karşı hep bir önyargım olmuştur ve hislerim de beni yanıltmaz. Ancak bu kitap beni şaşırttı diyebilirim, hiç de fena değildi. Gerçekçi olmak ve gerçek hayattan bir şeyler yazabilmek heyecansızlığı açısından daha çetrefilli kanımca. Zaten gerçeklerden kaçan okuyucular açısından bakıldığında olay daha da zorlaşıyor. Tanrı Tavşanken, gerçeğin de tüm acılarına rağmen güzel olabileceğini kanıtlıyor yeniden.

Sarah winman

Kitap yerleri gökleri inletecek bir konuya sahip değil. Ama içinde öyle şeyler var ki sizi bağlıyor kendine, bitene kadar da elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Türkçe çevirisi bence gayet güzel olmuş. Akıp gidiyor, zorlamıyor. Orijinal kitaba da göz atma şansım olduğundan açıkça belirtebilirim, çeviriyi gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

sarah winman

Daha fazla bilgi isteyenler için Hera Yayınevi’nin kitapla ilgili tanıtım bülteni de aşağıda.

Sırların, her şeye yeniden başlamanın, dostluğun, aile olmanın, sevinçle üzüntünün ve bütün bunların arasında yaşananların hikâyesi…
Her şeyden çok da sevginin her türlü haline ilişkin…

Sarah Winman‘ın kısa zamanda büyük başarıya ulaşan ilk romanı TANRI TAVŞANKEN etkileyici hikâyesiyle akıllara o bildik soruyu getiriyor: “Neden kötü şeyler iyi insanların başına gelir?”
O sabah kaybettiğim şeyi anlattım: Ruhumun tanığını,
hayallerin küçük ve ulaşılabilir olduğu çocukluk çağımın gölgesini.
O günleri işte: Şekerlerin para, tanrının tavşan olduğu…
Sarah Winman, kitabın küçük kahramanı Elly’nin ve masumiyetini kaybedişinin akıllardan çıkmayacak hikâyesini son derece dürüst ve cesur bir ifadeyle anlatıyor. Harika ama kusurlu bir ailenin hegemonyasıyla, onların gündelik yaşamlarını biçimlendiren sıradan ve sıradışı olayların çarpıcı bir portresi olan bu roman kısa zamanda 30 ülkede yayınlanmış ve 25 dile çevrilmiştir.

Tanrı Tavşanken, 1968’de başlayıp Essex’ten Cornwall’a ve New York sokaklarına kadar uzanan kırk yıllık bir yaşam öyküsünü ve bu öykünün kahramanları Elly’yle ağabeyi Joe arasında gelişen sevgi bağını, Elly’nin gizemli arkadaşı, alışılmadık bir kişilik Jenny Penny için duyduğu artan endişelerini konu ediniyor.

Tanrı Tavşanken esprili dili, tuhaflıkları ustaca ve bazen de esrarengiz biçimde çizilmiş ilgi çekici karakterleriyle gerçek dostluğa ve kardeş sevgisine yazılan bir aşk mektubudur.

Eğlenceli, okurun merakını kamçılayan, hem capcanlı hem de dokunaklı bir kitap olan Tanrı Tavşanken, edebi kariyerin başlangıcında, olağanüstü bir kurgu içinde yeni bir soluk müjdeliyor…

Essex’te doğup büyüyen Sarah Winman, Webber Douglas Drama Sanatları Akademisi’nde görev alan bir oyuncudur. Tiyatro, film ve televizyon oyunculuğunu sürdürmektedir. TANRI TAVŞANKEN yazarın ilk romanıdır. Winman Londra’da yaşamaktadır.

Menüye dön