Sapiens – Yuval Noah Harari

Sapiens yayınlandığından bu yana popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeyen nadir kitaplardan. Hatta ilk çıktığında bir anda o kadar popüler oldu ki kitap okuyan okumayan herkesin elinde birer kopyası vardı. Durum böyle olunca Sapiens’i yıllarca okumamayı tercih ettim. Şimdilerde adını giderek daha az duyduğumdan gönül rahatlığıyla okudum diyebilirim. İyi de etmişim; Harari’nin anlatımı sade ve akıcı; anlattıkları ise bende daha fazlasını öğrenme ihtiyacı doğurdu. Bir kurgu dışı kitapta olması gereken her şey bu kitapta var anlayacağınız.

Sapiens - Yuval Noah Harari

Sapiens antropoloji ile ilgilenen ya da genel olarak biraz daha kültürlenip, insanlık tarihine kısaca göz atmak isteyen herkesin kolaylıkla okuyacağı bir kitap. Ancak hemen belirteyim; popüler bilim kitaplarından beklentiniz ne kadar olmalıysa bu kitaptan beklentiniz de o kadar olsun. Kitap bu anlamda benim beklentimi aştı çünkü Harari’nin anlatımı enfesti ve dediğim gibi farklı birçok konuda ne kadar bilgisiz olduğumu anlamama sebep oldu. Ancak aranızda yazarın birçok eksiğini bulacak ya da söylediklerine katılmayacaklar da çoktur eminim. Siz onlardan biriyseniz kitap önerilerinizi bekleriz efendim. Keyifle!

Hazır kurgu dışı kitaplardan bahsederken şuna da bir göz atın derim: Bir Başına – Anthony Storr

Sapiens - Yuval Noah Harari

Kolektif Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sapiens – Yuval Noah Harari

– Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
– Para neden herkesin güvendiği tek şey?
– Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
– Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
– Geleceğin dini bilim mi?
– İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak? Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30’dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright’ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

Menüye dön