Şanghay Kızları – Lisa See

Şanghay Kızları Lisa See’nin okuduğum ilk kitabı ve sanırım uzunca bir süre de böyle kalacak. Kitabı orijinal dilinde okudum ve ne yazık ki okumam o kadar uzun sürdü ki, kitaptan biraz fazla uzaklaştım diyebilirim. Ne yazık ki hala bir kitabı sevmesem de sonuna kadar okuyacağım diye inat ediyorum yoksa bu kitabı eminim daha yarısına gelmeden terk etmiş olurdum. Yine de, iyi ki böyle bir huyum var da bu kitabı bitirdim diyorum. Kitaptaki karakterlerle şartlarım tamamen farklı olsa da ben de yeni bir ülkede yaşamaya çalıştığımdan biraz da hikayede olsa kendimi buldum.

Şanghay Kızları Pearl ve May adlı iki kız kardeşin huzur ve lüks içinde yaşadıkları hayatlarını ve ülkelerini babalarının borçlarını ödemek için terk etmesiyle başlıyor. Japonlar Şanghay’a saldırırken ailelerinin ve kendilerinin başına gelenlerin travmasını atlatamadan Amerika’ya ulaşıyorlar. Ancak Amerika’ya giderken yolda ve sınırda yaşadıkları da geleceklerini tamamen etkiliyor. Bu gerçekten mutsuz ancak mutsuz olduğu kadar da insana umut veren bir hikaye. Korkunç bir geçmişten kaçıp daha da korkunç görünen bir geleceğe doğru ilerlerken, birbirine çok bağlı olsalar da tüm farklılıklarıyla Pearl ve May aynı evde farklı hayatlar yaşarken buluyorlar kendilerini. Kitabın ilerleyen bölümlerinde de bu farklılıklar kıskançlık ve yanlış anlamalarla çözümleniyor bir şekilde. Kelimenin tam anlamıyla ortalama bir kitap bu. Okunur mu? Eh okunur ama okunacak onlarca enfes kitap varken buna vakit harcanır mı bilemiyorum. Amerika’ya göç hikayelerine özellikle meraklıysanız okuyun derim ama onun dışında pek kimseye önerebileceğim bir kitap değil. Daha iyilerinde görüşmek üzere, keyifle!

Şanghay Kızları - Lisa See

Epsilon Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Şanghay Kızları – Lisa See

Umutları ve hayalleri ortak olan iki kız kardeşin samimi hikayesiyle kalbinize dokunacak…

New York Times’ın en çok satan kitaplar listesinde yer alan ve uluslararası çok satan kitapların yazarı Lisa See’den..

“See, parçalanamaz aile bağlarına değinirken ilgi çekici ve kesinlikle tatmin edici bir roman kaleme almış.”
-Boopage-

“See’nin duygu yüklü temaları oldukça ilgi çekici: Aile bağları ve Amerikalı olmak adına çıkılan psikolojik bir yolculuk.”
-The Washington Post-

Yıl 1937, Asya’nın Paris’i, Şanghay
Yirmi bir yaşındaki Pearl Chin ve kız kardeşi May günlerini refah içinde geçiren güzel, modern ve kaygısız kızlardır. Babaları onlara tüm servetini kaybettiğini açıklayana ve borcunu ödemek için kızlarını Los Angeles’tan Çin’e gelin bulmak için gelen taliplere satmak zorunda kaldığını açıklayana dek. Japonlar şehirlerini bombalarken, Pearl ve May Çin’in kırsal bölgelerinden Amerika kıyılarına uzanan ve hayatları boyunca unutamayacakları bir yolculuğa çıkarlar. Birbirlerinin en yakın arkadaşı olsalar da aralarında rekabet etmekten de geri durmazlar. Yolculuk süresince pek çok fedakarlıkta bulunurlar, yerine getirilmesi olanaksız seçimler yapmak zorunda kalırlar ve hayatlarını değiştiren, dayanılması zor bir sırra göğüs gererler. Ama yine de her şeye karşın şoke edici şekilde kim olduklarını Şanghay’ın güzel kızları asla unutmazlar.

Menüye dön