Sanatçı Sofraları – Sevim Gökyıldız

Sanatçı Sofraları en başta göze hitap eden bir kitap. Zaten hemen boyutuyla dikkatini çekiyor insanın. Elinize alıp sayfalarını karıştırdığınızda da hem baskı kalitesine hem de tasarımına hayran bırakıyor insanı. İçinde yazan tarifler ve sanatçıların sofralarının anlatımı ise insanın aklını başından alıyor.

Sanatçı Sofraları - Sevim Gökyıldız

Hem yemekle hem de sanatla bolca ilgilenen bir insan olarak böyle bir kitabı okumamam olmazdı elbette. Sevim Gökyıldız Fransız mutfak ve kültürüne aşina olduğu kadar sanatçıların hayatlarını ve sofralarını da incelemiş. Yani karşınızda insana zevk veren her şeyle ilgilenen ince bir ruh var. Durum böyle olunca ortaya çıkan kitap da benzer ruhlara bir şölen yaşatıyor. Monet’nin bahçelerini ve evini gezdikten sonra sofrasına konuk olmak,  Cezanne’ın kırlar kadar özgür ve enfes sofralarını keşfetmek inanılmaz bir deneyim yaşatıyor insana. Collette’ten Agatha Christie’ye kadar birbirinden farklı sanatçıların hayatlarına, yemekle ilişkilerine ve sofralarına bir göz atmak istiyorsanız bu kitap müthiş bir kaynak. Bir de elbette yemeğin mutlulukla bağlantılı olduğuna inanan herkesin hayranlıkla okuyacağına eminim. En kısa zamanda mutlaka okuyun derim. Keyifle ve afiyetle!

Sanatçı Sofraları - Sevim Gökyıldız
Renoir – Luncheon of the Boating Party

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sanatçı Sofraları – Sevim Gökyıldız

Fransız sofrası, bir yaşam keyfidir. Uzun oturulur, uzun konuşulur, geleneksel yemekler yenir, şaraplar sırayla yudumlanır. Lezzetin, muhabbetin, keyfin yeridir; aileyle, dostlarla, sevilenlerle paylaşılır. Unesco’nun 2010 yılında koruma altına aldığı, “insanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesine dahil ettiği bu sofra, yalnızca yemekleri ve içecekleriyle değil, yılların deneyimi ve alışkanlıklarıyla yoğrulmuş bir yaşam biçimidir.

Sanatçı Sofraları’nda, 19.-20. yüzyıl sanatçılarının sofra dostluklarını paylaşacak, yedikleri ve içtiklerini okudukça ağzınız sulanacak, renkler, notalar, sayfalar arasında bir keyf ve lezzet şöleni yaşayacaksınız. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi, bu büyülü atmosfere, kır çiçeklerinin baş döndürücü kokularına ya da görkemli ziyafetlerin rayihalarına teslim edin.

Bizim soframızda; Dumas’nın bal kabağı çorbası, Colette’in kiraz çorbası, Cézanne’ın mantarlı omleti, Henri de Toulouse-Lautrec’in soğan dolması, Picasso’nun Eskabeş usulü sardalyası, Rossini’nin Ricotta-Emmenthal peynirli kanelonisi, Monet’nin beyaz şarap soslu dil balığı, Balzac’ın sıcak şarabı, George Sand’ın kestane püresi, Agatha Christie’nin Yorkshire keki, Marcel Proust’un madlenleri, Renoir’ın incirli tartı var…
Davetlisiniz…

Menüye dön