Sanat ve Hayat Üzerine – John Ruskin

Sanat ve Hayat Üzerine son zamanlarda okuduğum en iyi kurgu dışı kitaplardan biri oldu. John Ruskin’in bu kitapta yer alan bazı cümleleri sanırım ömrümün sonuna kadar benimle kalacak. Ve sanıyorum okuyan birçok kişi için de aynı durum söz konusu.

Sanat ve Hayat Üzerine Gotik’in Doğası ve Doğada, Sanatta ve Politikada Demirin İşlevi olmak üzere iki farklı metinden oluşuyor. Yazar Gotik’in Doğası adlı ilk metinde gotik mimariden bahsediyor. Ancak konu sadece gotik mimari üzerinde durmayıp hayata, insanlara, ahlaka ve daha birçok şeye karışıveriyor. Altını çizmek, sonradan tekrar tekrar hatırlamak isteyeceğiniz yüzlerce cümleyle karşılacak ve sizi böylesine yoğun bir düşünme sürecine sokan bir yazarla karşılaştığınız için çok sevineceksiniz. Doğada, Sanatta ve Politikada Demirin İşlevi adlı metinde ise demire asla eskisi gibi bakamayacak duruma geleceksiniz. Bir yandan da elbette Ruskin’in o enfes zihnine girecek ve keşke daha fazlasını anlatsa diyeceksiniz. Demirden bahsederken sadece demirden bahsetmiyor yazar; aynen Gotik’in Doğası’nda olduğu gibi sanat ve hayat üzerine konuşuyor. Enfes bir kurdu dışı kitap arayanlara öneririm, çok seveceksiniz. Keyifle!

“Modern zamanlara özgü zengin olma telaşımızın kesin sonucu, her yıl bir sürü insanın kendi ellerimizle durmadan öldürülmesidir.”

“Öfke içerisinde düşmanını katleden insan için umut olabilir, hatta korku içerisinde arkadaşına ihanet eden insan için bile bir umut olabilir; ancak düşüncesizce alıp satan ve pişmanlık duymadığı bir ihanetin üzerine servetini kuran insan için nasıl bir umut olabilir?”

Sanat ve Hayat Üzerine - John Ruskin

Kafka Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sanat ve Hayat Üzerine – John Ruskin

John Ruskin’in sanatta bireysel özgürlüğe dair kavrayışı ve Viktorya Dönemi’ne özgü kitlesel sanat üretimine yönelik nefreti, toplumun yaratıcı tasarım hakkındaki algısını radikal bir biçimde değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda güzellik hakkında bugün sahip olduğumuz fikirler üzerinde de güçlü bir etki bıraktı.

Tarih boyunca bazı kitaplar dünyayı değiştirdi. Bununla kalmayıp; bizleri ve birbirimizi görme biçimimizi etkiledi. O kitaplar ki tartışmalara, muhalif fikirlere, savaş ve devrimlere esin kaynağı oldular. Aydınlattılar, harekete geçirdiler, kışkırttılar, teselli ettiler. Yaşamımızı zenginleştirdiler ve bizleri ayrı ayrı kendi yaşamlarımızı sorgulamaya yönelttiler. Şimdi Kafka Kitap sizlere uygarlığı sarsan, insanlık tarihine yön veren ve kendimizi keşfetmemize yardım eden fikirleriyle; büyük düşünürlerin, çığır açanların, radikallerin ve ileriyi görenlerin eserlerini sunuyor.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2017 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2017 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım, Birleşik Krallık edebiyatını birlikte keşfedelim!

Menüye dön