Sakız Kızın Günleri – Sevim Ak

Sakız Kızın Günleri Sakız’ın başından geçen hikayelerden oluşan çok eğlenceli bir öykü kitabı. Özellikle kısa öykülerden hoşlanan bir miniğiniz varsa, Sevim Ak’ın öyküleri uyumadan önce çok keyifli olabilir diye düşünüyorum.

Sakız Kızın Günleri - Sevim Ak

Sakız Kızın Günleri, üç öyküden oluşuyor ve bu üç öykü de farklı farklı maceralarını anlatıyor Sakız’ın. İlk öyküsünde bir aytaşı var. Bu aytaşı o kadar değişik bir güce sahip ki Sakız insanların hayallerini gerçekleştirebiliyor. Peki bu güçle birlikte neler geliyor Sakız’ın başına dersiniz? Bu ve buna benzer öyküler çocukların hayal dünyası için birçok malzeme yaratacak, gece uyumadan önce sevimli rüyalara yol açacak. Keyifle!

Dalgalar Dedikoduyu Sever - Sevim Ak 1

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Rüzgar bu. Akşama kadar o köy senin bu köy benim sürtüp durur, akşamüstü oldu mu günlük çalışma süresini tamamlamış bir memur gibi evine döner. Evi neresi mi? Oğlunun yaşadığı Tomruk Köy.”
“Aklına sınıf arkadaşı Plastik geldi. Plastik okulun en akıllı çocuğuydu. Eee… Annesi onu fizik laboratuvarında dünyaya getirmişti. Çözemediği bilmece yoktu.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sakız Kızın Günleri – Sevim Ak

Sakız, sekiz yaşında bir kız çocuğu. Annesi, babası, kardeşi Nazlı ve Yusuf adını koyduğu semenderiyle bir ara sokaktaki apartman dairesinde yaşıyor. Üçüncü sınıfa gidiyor; evlerine en yakın okula. Babasının küçük bir şekerci dükkanı var. Sakız’ın bu dükkana gitmesi artık yasak. Çünkü çok şeker yemekten iki dişi sağlam kaldı; ötekilerin hepsi çürük. Utangaç bir kız Sakız. Konuşurken yüzü çilek gibi kızarır. Miniciktir. Ama boyunun kısalığından hiç yakınmaz. Sakız Kızın Günleri -okuyunca siz de göreceksiniz- çok neşeli geçer. Halası, bir gezi dönüşü, ona, aydan kopup dünyamıza düşmüş bir taş parçası getirir. Bu aytaşı ile Sakız Kız’ın neler yaptığını okuyunca gülmekten yerlere yatacaksınız. Hele Rüzgar Adam’la karşılaşması, ona ne renkli günler geçirtecek. Ya televizyonda izlediği ‘Unutulmayan Anılar’ programına yazıp gönderdiği o uyduruk öykü, başına ne işler açacak. Sevim Ak’ın yazdığı en keyifli kitaplardan biri. Behiç ak da birçok resimle süsledi bu güzel kitabı.

Dizi: Çağdaş Türk Edebiyatı
Yaş Aralığı: 8, 9, 10, 11+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön