Sakın Kımıldama – Margaret Mazzantini

Sakın Kımıldama, Margaret Mazzantini’nin en ünlü kitaplarından biri. Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap listesinde yer aldığı ve hakkında okuduğum yorumlardan dolayı çokça merak ettiğim bir kitaptı. Tüm o övgüleri, ödülleri ve çok daha fazlasını hak ettiğini düşündüğüm bir kitap oldu bu. Karşınızda müthiş bir yazar var.

Sakın Kımıldama hayli ilginç bir aşk hikayesinin yanı sıra bir karakter çözümlemesi ve insanın ölüm karşısındaki çaresizliğini anlatıyor. Bu aşk hikayesi de bildiğiniz aşk hikayelerinden çok uzak, hem başı hem sonu oldukça çarpıcı bir hikaye. Anlatıcımız da bu yasak aşkın baş kahramanlarından biri olan cerrah Timoteo. Çalıştığı hastaneye bir gün kendi kızı çok ağır yaralı bir halde, ölümün eşiğindeyken gelir ve Timoteo kızına annesiyle evliyken yaşadığı bu aşk hikayesini anlatır, onu hayata döndürebilmek için anlatmak zorundadır. Okuyun bu kitabı, eminim seveceksiniz ancak önerim daha soğuk havalara saklamanız olacak. Keyifle!

Sakın Kımıldama - Margaret Mazzantini

Doğan Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sakın Kımıldama – Margaret Mazzantini

Aşk dile gelmez, kendi kendine yanılır…

Strega ödülü

Grinzane Cavour ödülü

Rapallo-Carige ödülü

Pinuccio Tatarella ödülü sahibi…

“Kitabı okurken sanki içimden bir şeyler koptu ve bu rolü ben oynamalıyım dedim.”
Penélope Cruz

Başarılı cerrah Timoteo’nun çalıştığı hastaneye yaralı bir kız getirilir. On beş yaşındaki genç kız geçirdiği kaza sonucu beyin travması geçirmektedir. Ölüm kalım savaşı veren bu kızın ismi Angela’dır. Ve Angela Timoteo’nun kendi kızından başkası değildir. Kız ameliyata alınırken Timoteo da, ona bir hikâye anlatmaya başlar. Yıllar önce yaşadığı ve derin izler bırakan hazin bir aşkın hikâyesidir bu. Angela’yı ölümün elinden almak için anlatmak zorundadır Timoteo…

Ben seni, gerçekten de seni mi sevmiştim?

Yoksa kaderden talep etmiş olduğum ve hâlâ da talep ettiğim bir sevgiyi mi seviyordum? Şimdi sana bakıyorum ve bana ne öğrettiğini biliyorum. Sen bana günahların bedelinin ödendiğini öğrettin, bu belki herkes için geçerli değildir ama bizim için geçerli.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2018 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım; hayatımıza yenilikler katacak yazarları ve kitapları birlikte keşfedelim!

Menüye dön