Sadeleş Rahatla – Fumio Sasaki

Sadeleş Rahatla minimalizmle ilgili okuduğum ilk kitap oldu. Konuyla ilgili onlarca makale okudum ve birçok belgesel izledim ama elbette hiçbiri beni kitap kadar etkilemedi.

Uzun zamandır yapmayı planladığım ancak cesaret edemediğim bir şeyi de hayata geçirmiş oldum sayesinde. Kitaplığımdaki kitapları bir güzel azalttım, arkadaşlarıma ve ihtiyacı olanlara dağıttım. Kitaplığım şimdi her baktığımda beni daha çok mutlu ediyor.

Sadeleş Rahatla - Fumio Sasaki

Fumio Sasaki Japonya’nın en ünlü minimalistlerinden biri. Bu kitabında da neden minimalist olduğunu ve hayatının nasıl değiştiğini anlatıyor. Değişimini okumak hayli keyifliydi doğrusu. Hepimizin anlayabileceği basit örneklerle rahatlama hissini güzel anlatmış. Mesela detaylı bir temizlikten sonra ev nasıl pırıl pırıl parlıyorsa biz de kendimizi o kadar iyi hissederiz. Minimalizm bu duyguyu her gün yaşamamıza olanak sağlıyor. Mükemmel olsa gerek!

Bir minimalist kimdir? sorusuna da hoş cevaplar veriyor doğrusu. İnsanın aklına genelde bomboş ve ruhsuz evler geliyor düşününce ancak durumun bundan hayli uzak olduğunu siz de göreceksiniz. Kim bilir belki siz de bir minimalistsinizdir ve farkında değilsinizdir.

İnsanı yormayan, okuması hayli rahat ve keyifli bir kitap var karşınızda. Konuyla ilgileniyorsanız çok hoşunuza gideceğine eminim. Keyifle!

Doğan Novus’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Sadeleş Rahatla – Fumio Sasaki

Japonların gereksiz ıvır zıvırlardan kurtulma felsefesi Danshari ve yeni Japon minimalizmi…

Dolabın bir köşesine tıkılıp unutulmuş, kilo verince giyeceğim dediğiniz giysiler… Bir kez bile ayağınıza geçirmediğiniz, bir dolu para bayıldığınız için kıyıp da kimselere veremediğiniz o ayakkabılar…

Bir gün okurum diyerek üst üste yığdığınız, kitaplığınızda toz toplayan kitaplar… Sizi havalı gösterdiğini düşündüğünüz film koleksiyonu… Evinizin kaç metrekaresini eşyalarınız kaç metrekaresini bizzat siz kullanıyorsunuz? Hiç düşündünüz mü? Peki şu soruya cevabınız ne olurdu: Yaşamak için mi çalışıyorsunuz, yoksa satın almak için mi?

Sahip olduğumuz eşyalar sahibimiz olduysa artık onlara veda etmenin zamanı gelmiş demektir… Daha az şeye sahip olmak insana mutluluk verir!

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön