A. S. Byatt – Bülbülün Gözündeki Cin

En son ne zaman peri hikayesi okudunuz? Filmleri saymayın, çocukluğa dönmeyeli uzun zaman olmadı mı? A. S. Byatt sizi elinizden tutup çocukluğunuza götürürken çok mutlu olacak, peri masallarının ne kadar güzel olduğunu hatırlayacaksınız.
A. S. Byatt - Bülbülün Gözündeki Cin
Kitabın Cevat Çapan’a adanmış olması da ilginizi çekecek, nedenini kitabın sonundaki “Teşekkür”de anlayacaksınız. Kitaba adını veren hikaye Bülbülün Gözündeki Cin Osmanlı’dan, İstanbul’dan, Ankara’dan sahneler sunarken benim gibi heyecanlanacaksınız eminim. Byatt din, başkalaşma, ölüm, dostluk, aşk, edebiyat ve daha bir çok konudaki görüşlerini muazzam bir biçimde anlatıyor bu öyküsünde. Sanırım kitapta en çok bu öyküyü sevdim.
Kitaptaki diğer öyküler de birbirinden farklı ve bambaşka diyarlara götürüyorlar insanı. Cam Tabut ile bir terzinin peşinden gidecek, Denizcinin Öyküsünde minik ayak sesleri duyacak, En Büyük Prenses’in Öyküsü’nde kendi yolunuzu seçecek, Ejderin Soluğu’nda insanların hayatta kalma mücadelesini görecek ve Bülbülün Gözündeki Cin’de aslında ne isterseniz onu bulacaksınız. Kaçırılmaması gereken bir kitap diye düşünüyorum.
A. S. Byatt - Bülbülün Gözündeki Cin
Tanıtım Yazısı:
“Bir vakitler, erkeklerle kadınlar madenî kanatlar üstünde göklerde uçar iken, ördek ayakları takıp denizlerin dibinde yürür iken, balinaların konuşmalarını, yunusların şarkılarını dinler iken… bütün bunlarla büyük ölçüde ilgisiz, dolayısıyla mutlu bir kadın yaşar idi. Bu kadının işi öykü anlatmaktı,” diye başlıyor Bülbülün Gözündeki Cin.
Ancak hiç de eskilere ait bir masal anlatmıyor A.S. Byatt. Hikâyenin kahramanı, bir konferansa katılmak için İstanbul’a gelen orta yaşlı, akıllı uslu bir edebiyatçıdır. Kapalıçarşı’daki bir dükkândan eski püskü, toz içinde bir çeşmibülbül satın alır. Gelgelelim çeşmibülbülün içinde bir cin vardır. Ve hiç de “akıllı uslu” olmayan bu Cin, kadının hayallerini bir bir gerçekleştirecek, ona yaşamının en güzel anlarını, hayatının en büyük sürprizini yaşatacaktır.
Masallarda kahramanların masumiyeti sınanır; uzun yolculuklara çıkar, zorlu görevler başarırlar. Ancak nedir bütün bunların sonunda elde edilen? A.S. Byatt, Bülbülün Gözündeki Cin’de yer alan her biri birbirinden güzel beş hikâyede, o kadim anlatıları yeniden kurgulayarak gizilgücünü ortaya çıkarıyor ve rengi solmuş günümüze, yani “şimdi”ye taşıyor. Masalların, bilinçaltımıza, cinsel arzularımıza ve aşmakta zorlandığımız güçlüklere paralel dünyalarını kullanıyor. Doğal ile doğaüstü, gerçek ile hayal gücü arasındaki etkileşiminin, mümkün olmakla kalmadığını, kaçınılmaz olduğunu gösteriyor.
Bu kitapla ne içilir: Türk kahvesi
Bu kitapla ne dinlenir: Beethoven
Menüye dön