Rudyard Kipling – Sönen Işık, Yıllanmış Kitaplar Gibisi Yok!

Rudyard Kipling Nobel ödüllü yazarlardan olduğundan okuma listemde sabırla bekleyen yazarlar arasındaydı. Nihayet bu müthiş yazar ile tanışabildim. Ailemin yanında geçirdiğim üç hafta boyunca onların kitaplıklarını karıştırıp durdum. Gençliklerinden kalan klasiklerden, ben doğduktan sonra edindikleri kitaplara kadar her şeyi inceledim. Rudyard Kipling ismini görünce de çok heyecanlandım. 1907 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Kipling’i daha önce hiç okumamış olmak biraz canımı sıkıyordu. Belki çocukken, çocuklar için yazdığı bazı kitapları okumuşumdur ama hiç hatırlamıyorum. Kitabı annemin de benim yaşlarımda okumuş olması ayrı bir heyecana sebep verdi tabi.

Sönen Işık - Rudyard Kipling

Rudyard Kipling ve ünlü bir ressam

Sönen Işık Rudyard Kipling’in 1890’da yazdığı, zorlu bir çocukluk geçiren ünlü bir ressamın hikayesini anlatan harika bir roman. İçinde ne arasanız var; zengin ve fakir arasındaki uçurum, aşk, dostluk, bencillik, ihanet… Hayli akıcı ve hoş bir kitap olduğunu söyleyebilirim, Rudyard Kipling gerçekten çok iyi bir yazar. Kitaptaki ana karakter savaş ressamlığından ünlü bir ressam olmaya geçiş yapıyor. Savaş ressamlığını konu edinen bir kitap daha okudum aynı dönemde (ki en kısa zamanda onu da yazacağım), hayli ilginç bir konu olduğunu söyleyebilirim. Hakkında daha fazla kitap bulursam muhakkak okuyacağım. Sizin bildikleriniz varsa yorumlarınızı beklerim. Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Rudyard Kipling – Sönen Işık. Keyifle!

Sönen Işık

Ailesinden hayatta kalan hiç kimse olmadığı için bakıcı bir kadın tarafından büyütülen Dick, oldukça zor bir çocukluk geçirmiştir. Bu dönemin belki de en güzel hatırası, yine aynı şekilde bu eve yerleşmiş olan Maisie ile ilerleyen yıllarda derin ve güçlü bir aşka dönüşecek olan arkadaşlığı, kader ortaklığıdır… Hayat, ona farklı yollar çizer, resim yeteneğini geliştirmek için gittiği Sudan Savaşı’nda, çok değerli bir dostun yanı sıra, savaş resimleri yaparak büyük bir başarı kazanır. Ancak hayat, her zamanki gibi, hep aydınlık değildir. Hele çöken karanlık, bir ressam için en değerli varlık olan gözlerini elinden alıyorsa… Kör bir ressam hayatını nasıl devam ettirir? Ya sevgili Maisie? O, bu hikayenin neresindedir? Nasıl bir sürprizle karşımıza çıkacak ve bizi nasıl hiç beklemediğimiz sonlara doğru götürecektir? Bu ilk roman, konusunun örgüsü, karakterlerinin gerçekliği, şiir dolu anlatım tarzı bakımından, yazarın kaleminin gücüne, akıcılığına ve etkileyiciliğine en güvenilik tanıktır.

← Önceki yazı
Menüye dön