Romain Puertolas – Bir IKEA Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu

Yaza kavuşmuşken okuduğum kitapları da biraz yaza uydurmaya çalışıyorum. Dışarıda güneş varken, herkes biraz daha mutluyken kasvetli kış kitaplarını okumak biraz zor oluyor. Romain Puertolas’ın yazdığı Bir IKEA Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu tam bir yaz kitabı! Hafta sonu küçük bir kaçamak yapacaksanız da, tüm haftayı güzel bir sahilde geçirecekseniz de yanınıza gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Bir IKEA Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu - Romain Puertolas

Romain Puertolas ve çok sesli okur kitlesi

Romain Puertolas bu kitabıyla çok kırılgan bir konu olan göçmenliğe değinirken bir yandan da okurları ilginç ve gülünç bir yolculuğa çıkarıyor. Adı üstünde bir kitap bu anlayacağınız. Bir Ikea dolabında mahsur kalan Ajatashatru kendini kaçak yollarla İngiltere’ye gitmeye çalışan insanlarla birlikte bir kamyonda bulur. Elbette yakalanırlar ve birbiri ardına gelen ilginç olaylar dizisi başlar. Ben gerçekten çok zor gülen bir insan olduğumdan kitap beni çok güldürdü diyemem ama kitabın oldukça okuması kolay bir kitap olduğu kesin. Dediğim gibi bir yaz kitabı arıyorsanız çok hoşunuza gidecek; bir deniz, bir kokteyl arasında iki üç sayfa okuyup devam edebileceğiniz bir kitap olacak. Gülerseniz ne ala! Ancak yaz kitaplarından beklentiniz biraz romantizm, biraz deniz, biraz gizemse eğer Romain Puertolas size pek yardımcı olamayacak, onu da şimdiden belirteyim. Bir IKEA Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu, yaz için hafif bir kitap arayan ve yine de “o kadar da hafif olmasın canım” diyenler için ideal diyebilirim. Okuyan her insan kitaptan istediğini çekip çıkarmış gibi görünüyor; kimisi “evet hayat böyle işte!” derken kimisi de yazarın uslanmaz bir ırkçı olduğu konusunda kararlı. Sanırım sizin nasıl bir modda olduğunuzla da ilgili. Çok üzerinde durmayıp keyfini çıkarın derim.

Romain Puertolas

Tanıtım yazısı:

Bir dolandırıcı olan Racastan’lı Hint Fakiri Ajatashatru Lavash Patel, çivili bir yatak satın almak için, cebinde sahte bir yüz euroyla Paris’teki Ikea mağazasına gelir. Basit bir gidiş-dönüş yolculuğundan ibaret olacağını düşündüğü seyahati, Avrupa’nın dört bir yanına, hatta Kaddafi sonrası Libya’ya uzanan bir maceraya dönüşür. Çeşitli ulaşım araçlarıyla kat etmek zorunda kaldığı uzun yollar ve yollarda karşılaştığı “güzel ülkelere” ulaşmaya çalışan göçmenler, bu üçkâğıtçı ama bir yanıyla da saf Fakir’i kökten değiştirecek, hatta hayatına bambaşka bir yön verecektir.

Otuz altı ülkede yayımlanan, otuz üç dile çevrilen ve genç yazara çeşitli edebiyat ödülleri kazandıran Bir Ikea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri’nin Olağanüstü Yolculuğu, içerdiği Monty Python tarzı mizah kadar, göçmenlik konusuna hassas ve vicdani yaklaşımıyla da çok beğeni topladı. Çok ses getiren ve yılın en çok okunan kitaplarından biri olan roman, 2014 yılının önemli yayıncılık olaylarından biri oldu.

Buradan satın alın: Bir IKEA Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu – Romain Puertolas

Bu kitapla ne içilir: Bol buzlu su!
Bu kitapla ne dinlenir: Stressiz şarkılar hiç fena olmaz.

Bu kitap ilk önce Can’la Bir Sene‘de yayımlanmıştır.

Menüye dön