Resimli Adam – Ray Bradbury

Resimli Adam Fahrenheit 451‘den sonra Ray Bradbury’nin okuduğum ikinci kitabı oldu ancak Bradbury aklıma estikçe öykülerini karıştırdığım yazarlardan biri, o açıdan iki kitaptan daha fazla bir tanışıklığımız var diyebilirim. Resimli Adam’ı da yayınevinin ısrarlı tavsiyeleri üzerine okudum. İyi ki okumuşum, Ray Bradbury her öyküsünde insanı tekrar tekrar etkileyebilen bir yazar.

Resimli Adam içinde yer alan on sekiz öykü ile gelecekten ve insanlıktan biraz daha korkmanıza sebep olacaksa da çok severek okuyacağınız bir kitap olacak. Vücudunun her bir yanında geleceği anlatan dövmeler yer alan “resimli adam” sayesinde geleceğe şöyle bir bakacak ve aslında bunlara pek de uzak olmadığımızı göreceksiniz. Her öykü farklı karakterler ve farklı mesajlar barındırıyor ve tahmin edebileceğiniz gibi çoğu karanlık ve fakat hepsi çok derin ve çarpıcı. İlk okuduğumda Fahrenheit 451 beni çok korkutmuştu, çünkü okuduklarım çok olasıydı. Bu öykülerde de az çok aynı şeyi hissettiğimi söyleyebilirim. Ray Bradbury bilim kurgu türünün en çok saygı duyulan isimlerinden biri ancak siz bilim kurguyla pek ilgilenmiyorsanız da yazarın dehası için mutlaka en az bir kitabını okuyun derim. Öykülerden hoşlanıyorsanız bu kitabı, roman isterseniz de Fahrenheit 451’i kaçırmayın. Etkisinde kalacaksınız. Keyifle!

ray bradbury fahrenheit 451

İthaki Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Resimli Adam – Ray Bradbury

“Her resim ufak birer hikâyedir. Onları seyredersen birkaç dakika içinde sana bir öykü anlatırlar.”

Resimli Adam’ın vücudundan yansıyan, hepsi birbirinden etkileyici on sekiz öykü… Ray Bradbury’den eleştiren, düşündüren ve dehşete düşüren bir bilimkurgu klasiği… Mars Yıllıkları’ndan hemen sonra, Fahrenheit 451’den bir süre önce yayımlanan bu kitap, Bradbury külliyatının en önemli eserlerinden biri.

Ölümden inançlara, nükleer savaştan ırkçılığa, dünyanın sonundan uzaydaki yalnızlığımıza kadar insanlığa dair birçok konuya değinen Bradbury, hayallerimizle hakikatin karşı karşıya geldiği, modern bireyin psikolojisine ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanına ışık tutan öyküleriyle bize yine bizi anlatıyor.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2016 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2016 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım!

Menüye dön