Resim Cinayetleri – Armağan Tunaboylu

Resim Cinayetleri, Armağan Tunaboylu’nun Metin Çakır polisiyesi serisinin ikinci kitabı. İlk kitabı Yıldız Cinayetleri‘ni çok severek ve bolca gülerek okuduğumdan serinin ikinci kitabını da mutlaka okumam gerek dedim. İyi ki okumuşum. Sıcakların insanı eritecek derecelere yükselmesini bahane ederek evde klima karşısında otururken elimden düşüremediğim ve yine çok güldüğüm bir kitap oldu bu. Eski bir dostla bir süre sonra görüşmenin insanda yarattığı mutluluğa eriştim desem abartıyor sayılmam. Metin Çakır her türlü karaktersizliğine rağmen insanı kendine bağlayan bir karakter.

Resim Cinayetleri’nde ne yazık ki pezevenkliği bırakamamış Metin Çakır’ın ressam arkadaşının ortadan kaybolması ve değeri çok farklı biçimlerde ölçülecek resimlerin çalınmasıyla başlıyor. Bu kez işin içine politikacılar ve bir aile entrikası da karışıyor. Sevgili Asım Abi de ne yazık ki zorla işinden alınıyor ancak ressamın bulunması, öldürülen galericinin katilinin hemen yakalanması gerekiyor. Polis elbette yine olmadık yere Metin Çakır’ın peşinde dolanırken, bir önceki kitapta Metin’in aslında bir katil olmadığını anlayan Asım Abi de yine küçük bir yanlış anlaşılmadan sonra Metin’e güvenip ona yardım etmeye karar veriyor. Bu ikilinin arasındaki muhabbet zaten başlı başına insana keyif veriyor ancak birlikte katil peşinde koştuklarında daha da güzel bir şey çıkmış ortaya. Bu yaz okuyacak komik bir kitap arıyorsanız Metin Çakır polisiyesi kitaplarına mutlaka göz atın derim. Kahkahayla!

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda:

Metin Çakır da kim?

Hercule Poirot kadar zeki, Sherlock Holmes kadar dikkatli, Mike Hammer kadar çapkın, James Bond kadar yakışıklı, Philip Marlowe kadar pervasız…

Yok canım, nerdee! O, tarihin en ahlaksız, sahtekâr, korkak, yalancı, maço vb karaktersiz karakteri. Ama insan gene de onu sevmeden edemiyor.

Resim Cinayetleri’nin olağanüstü detektifi Metin Çakır’ın, diğer tuhaf ötesi maceralarına Yıldız Cinayetleri, Konsey Cinayetleri ve Karakol Cinayetleri ile devam ediyor…

Tabii ki Maceraperest Kitaplar’da…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Kitabı satın almak için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
babilcom satinal

Menüye dön