Red at the Bone – Jacqueline Woodson

Red at the Bone Amerikalı siyahi yazar Jacqueline Woodson’un okuduğum ilk kitabı oldu ancak bundan sonra yazdığı çocuk kitaplarına da muhakkak göz atacağım. Kitap kulübümün seçimi olan Red at the Bone, farklı anlatım tekniği ve güzelim karakterleri ile bir oturuşta bitecek romanlardan.

Kitap kulübüm ise bu aralar pek bir heyecanlı. Bir kitap yerine iki kitap seçmeyi tercih ediyorlar son zamanlarda. Bu kitap da ikinci seçimimizdi. Bazı kitapları okuduktan sonra iyi ki bir kitap kulübüm var diyorum. Onlar olmasa bu kitabı muhtemelen okumayacaktım; ne ilginç ve ne güzel.

Red at the Bone - Jacqueline Woodson

Red at the Bone Iris’in çok genç yaştaki hamileliğinin, biri zengin biri fakir iki aile üzerindeki etkilerini anlatıyor. Zaman ve anlatıcılar her bölümde değişiyor ve okur geçmişten günümüze her karakterin nasıl hissettiğini ve neler yaşadığını görüyor. Bu anlatım tekniğinin böylesi bir konuyu anlatmak için enfes olduğunu düşündüm kitap bittiğinde. Hepsiyle bağ kuruyor, hepsini daha iyi anlıyor insan.

Son dönemde etrafımdaki tüm kadınlar anne olmaya karar verdi ve şirin şirin küçük insanlar çıkardılar ortaya. Ben ise anne olmayacağımı ve muhtemelen sadece kedilere kölelik yapacağımı küçük yaşımdan itibaren biliyordum. Red at the Bone’daki Iris karakteri bu açıdan beni çok etkiledi. Onun hikayesini daha çok dinlemek ve düşündükleri üzerine daha çok kafa yorabilmek isterdim.

Red at the Bone elbette siyahilerin Amerika’da maruz kaldıkları korkunç ırkçılığı da anlatıyor. Ama bunu gözüne sokmuyor okurun; enfes bir şekilde işliyor konuyu. Farklı anlatım tekniklerinden hoşlanıyorsanız öneririm bu kitabı. Keyifle!

Hazır buradayken şuna da göz atabilirsiniz: Dünyayla Benim Aramda, Ta-Nehisi Coates

Orion Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Red at the Bone – Jacqueline Woodson

“An exquisite tale of family legacy….The power and poetry of Woodson’s writing conjures up Toni Morrison.” – People

“In less than 200 sparsely filled pages, this book manages to encompass issues of class, education, ambition, racial prejudice, sexual desire and orientation, identity, mother-daughter relationships, parenthood and loss….With Red at the Bone, Jacqueline Woodson has indeed risen — even further into the ranks of great literature.” – NPR

“This poignant tale of choices and their aftermath, history and legacy, will resonate with mothers and daughters.” –Tayari Jones, bestselling author of An American Marriage, in O Magazine

An unexpected teenage pregnancy pulls together two families from different social classes, and exposes the private hopes, disappointments, and longings that can bind or divide us from each other, from the New York Times-bestselling and National Book Award-winning author of Another Brooklyn and Brown Girl Dreaming

Moving forward and backward in time, Jacqueline Woodson’s taut and powerful new novel uncovers the role that history and community have played in the experiences, decisions, and relationships of these families, and in the life of the new child.

As the book opens in 2001, it is the evening of sixteen-year-old Melody’s coming of age ceremony in her grandparents’ Brooklyn brownstone. Watched lovingly by her relatives and friends, making her entrance to the music of Prince, she wears a special custom-made dress. But the event is not without poignancy. Sixteen years earlier, that very dress was measured and sewn for a different wearer: Melody’s mother, for her own ceremony– a celebration that ultimately never took place.

Unfurling the history of Melody’s parents and grandparents to show how they all arrived at this moment, Woodson considers not just their ambitions and successes but also the costs, the tolls they’ve paid for striving to overcome expectations and escape the pull of history. As it explores sexual desire and identity, ambition, gentrification, education, class and status, and the life-altering facts of parenthood, Red at the Bone most strikingly looks at the ways in which young people must so often make long-lasting decisions about their lives–even before they have begun to figure out who they are and what they want to be.

Menüye dön